Kozan’dan Sivas’a 1919

217,50 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
250,00 TL
Stok Adedi: 5

Tükendi

Stok Alarmı

Bu eser “Cumnuriyet’in 100. Yılı Anısına” 1919 yılının Ekim ayının son günlerinde Sivas’a giderek Kurtuluş Savaşı’nda Adana Cep- hesi’nin  açılmasını sağlayan Kozanlı millî kahramanlardan Topaloğ-  lu Halil Efendi başta olmak üzere Kurtoğlu Hulusi Efendi, Sehlikoğlu Hasan Efendi ve “Emmi” mahlası ile nam salan Mustafa Faik Üstün’ün aziz hatıralarını yaşatmak için kaleme alınmıştır.
Sivas Kongresi salonunda Mustafa Kemal Paşa ile görüşen Ko- zanlı hemşerilerimiz, biz Kozanlılar için yüzyıllar boyunca gurur ve onur duyacağımız millî bir görevi yerine getirdiler.
Kozan Heyeti, “Millî Mücadele için Torosların Yörük Türkmen- leri emrinizdedir ve hazırdır Paşam!” diyerek Mustafa Kemal Paşa’ya güven ve heyecan verdiler. Paşa’nın 1 Kasım 1919’da verdiği tarihi emirle Kurtuluş Savaşı’nda Adana Cephesi’nin açılmasını sağlayıp Millî Mücadele’nin başlamasına vesile oldular.
Tüm güçleriyle cephede savaşan Kozanlı dört kahramanın mü- cadelesi ve şeref öyküsü ise hiçbir zaman unutulmamalıdır. Onların mücadelesinin her bir adımı millî uyanış için tarihe önemli bir not ola- rak geçti.
Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’nın “Vatan Kozan’sız olmaz!” di- yerek başlayan o muhteşem şiirinin ilham kaynağı olduğu “Kozan’dan Sivas’a 1919” adlı bu eserde, Kozan’ı vatan topraklarından sökmek ve bir sömürge yapmak için işgal etmiş olan Fransızlara vurulan tarihi bir şamarın hikâyesi de anlatılmaktadır.
Bu kitabın yazılmasına vesile olan İstiklâl Madalyalı dedem Ha- lil Topaloğlu’nu, Kozanlı şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anı- yorum. Yazarımız Yusuf Delikoca’ya teşekkür ediyorum.

Yayınevi : Akademisyen Kitabevi
Yazar : Yusuf Delikoca
Barkod : 9786253990220
Boyut : 14x20.5
Sayfa Sayısı : 232
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2023
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
Bu Yazarın Diğer Kitapları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.