İktisadın Anatomisi - KPSS, Kaymakamlık, Sayıştay, Gelir Uzmanlığı, Bankaların Müfettişlik ve Uzmanlık Sınavları Başta Olmak Üzere Tüm Sınavlar İçin İktisat

729,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
900,00 TL
Stok Adedi: 1

Tükendi

Stok Alarmı

Bu kitap; başta KPSS, Kaymakamlık, Sayıştay, Gelir Uzmanlığı, bankaların müfettişlik ve uzmanlık sınavları olmak üzere, iktisatla ilgili soruların yer aldığı bütün sınavlarda öğrenciye yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kitabın içeriğinde; mikro iktisat, makro iktisat, para-banka, uluslararası iktisat, büyüme ve kalkınma ve Türkiye ekonomisi derslerinin detaylı konu anlatımı ile bu derslere ilişkin yaklaşık 500 gerçek sınav sorularına benzer özgün soru örneği yer almıştır. Bütün soruların çözümlerine kitapta yer verilmiştir. Kitabın son kısmı ise, 27 ana başlık altında yaklaşık 50 adet en çok sorulan / sorulmuş mülakat soru ve cevaplarına ayrılmıştır. Bu soruların büyük bir kısmı, öğrencilerin daha çok zorlandığı analiz niteliğindeki sorulardan oluşmuştur. Belirtmek gerekir ki, bu soruların önemli bir kısmı test ve yazılı sınavlarında da öğrencinin karşısına çokça çıkan sorulardır.
Bu kitabın temel hedefi, çoğu öğrenciye zor ve karmaşık gelen iktisat derslerinin, esasen o kadar zor olmadığını, hatta bazı konuların çok kolay olduğunu öğrenciye fark ettirmektir. Örneğin, mikro iktisat derslerinden hatırlayacağınız üzere, esneklik konusu anlatılırken birçok esneklik formülü karşınıza çıkmıştır.

Esasen tek bir esneklik formülü vardır, o da zaten basit bir oran orantıdan ibarettir. Sadece bağımlı ve bağımsız değişkenler değişmektedir. Örneğin, yine mikro iktisatta piyasalar ile ilgili grafik çizimleri ve matematiksel soruların çözümleri öğrencinin en çok zorlandığı konular arasındadır. Hâlbuki bütün piyasalarda grafik çizimlerinde tek yol izlenmektedir. Kaldı ki, matematiksel soruların çözümünde de, grafik çizimlerinde izlediğiniz yolun aynısı takip edilmektedir. Size düşen, sadece bu basit mantığı anlamaktır. Bu basit mantık, kitapta size detaylı olarak sunulmuştur.

Benzer şekilde, IS ve LM denklemlerinin, çarpan formüllerinin ve AE eğrisinin türetilmesi gibi konular da öğrenciye çok zor gelmektedir. Oysaki IS, AE ve çarpan formülleri tek bir eşitlikten türetilmektedir. O da Y=C+I+G+(X-M) biçimindeki temel milli gelir denklemidir. Formüllerin türetilmesinde ise çok küçük farklar vardır. Örneğin, basit çarpan formülü türetilirken yatırımlar otonom; IS eğrisi türetilirken yatırımlar faize duyarlı varsayılır gibi… Bu noktada önemli olan, sizin bu küçük farkları görebilmenizdir.
Özetle bu kitap; iktisat sorularının yer aldığı bütün kurumların test, yazılı ve mülakat sınavlarında sizi başarıya ulaştırmak için hazırlanmıştır. Kitabın temel hedefi ise, iktisadın sanıldığı kadar zor olmadığını, aksine ne kadar kolay olduğunu en basit yoldan size anlatabilmektir.

Bu çalışmanın bütün öğrencilere katkı sağlaması dileğiyle…
Doç. Dr. Umut ÇAKMAK
Ankara – Eylül 2022

Yayınevi : Astana Yayınları
Yazar : Umut Çakmak
Barkod : 9786258045659
Boyut : 21x29.7
Sayfa Sayısı : 740
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Yılı : 2022
Cep Boy : Hayır
1. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
Bu Yazarın Diğer Kitapları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.