Çelik Kale - Çanakkale

450,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
500,00 TL
Stok Adedi: 5

Tükendi

Stok Alarmı

19 Şubat 1915’te başlayan ve 9 Ocak 1916 tarihinde sona eren Çanakkale Muharebeleri 325 gün sürdü, yarım milyona yakın asker savaş dışı kaldı. Savaş; yalnızca savaşan taraflar açısından değil, insanlık tarihi açısından da dünya siyasi ve askerî tarihinde önemli izler bıraktı. İtilaf blokundaki en büyük yarayı “yenilemez” olarak nitelendirilen İngiltere aldı. Akabinde İngiltere dominyonlarında sorulan “Neden?” ve “Kimin için?” savaşıldığı soruları bağımsızlığa giden süreci tetikledi. Osmanlı Devleti özelindeki olumlu ve olumsuz sonuçları ise Anadolu coğrafyasında çok uzun süre hissedildi.

Çanakkale Muharebeleri’nde yetişmiş insan kaybının yarattığı sonuçlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş sürecinde de kendini gösterdi. Bununla birlikte yarattığı özgüven, mücadele azmi, birlikte başarma arzusu Millî Mücadele başta olmak üzere en zor anların referans kaynağı oldu. Öyle ki İstiklal Harbi’nin en zor anlarında TBMM’de Çanakkale’ye atıf yapılmış, Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Kemalyeri’nde yarattığı başarının şimdi Anadolu’da sürdürüleceği vurgulanmıştı.

Çelik Kale Çanakkale otuzdan fazla yazarla bir buçuk yılda hazırlandı, dört tematik konu üzerinde kurgulandı: “Deniz Muharebesi”, “Kara Muharebesi”, “Cephe Gerisi” ve “Zaferin Yansımaları”. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin arka planında yaşananlar detaylarıyla anlatıldı. Kapsayıcı özelliğiyle dikkat çeken Çelik Kale Çanakkale çok az bilinen havacılık faaliyetleri ve zaferin kahramanlarına ayrı bir yer ayırdı. Tarihin seyrini değiştiren Çanakkale Muharebeleri’ne şimdi bir başka gözle bakacaksınız…

Yayınevi : İBB Yayınları
Yazar : Kolektif
Barkod : 9786258049299
Boyut : 21.5x26
Sayfa Sayısı : 1064
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2022
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.