Atatürk`ün Mirası Büyükdere Fidanlığı

180,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
200,00 TL
Stok Adedi: 5

Tükendi

Stok Alarmı

Cumhuriyetimizin 100.yılında, Büyükdere Fidanlığı, “Büyükdere Atatürk Fidanlığı” adıyla İstanbullulara kazandırıldı. Bu, İstanbul’un son doğa parçalarından birinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından önemli bir gelişme.

Atatürk’ün emriyle 1928 yılında kurulan Büyükdere Fidanlığı, Türkiye’nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı olma özelliğini taşıyor. Fidanlık, İtalyan bahçecilik deneyiminden faydalanılarak geliştirildi ve yıllar boyunca İstanbul’un ağaçlandırma çalışmalarına büyük katkı sağladı. 1930 yılında faaliyete başlayan fidanlıkta, yurt içinden ve yurt dışından getirilen meyve türleri üzerinde ıslah çalışmaları yapıldı ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen meyve fidanları halka dağıtıldı. Ayrıca fidanlıkta, meyve yetiştiriciliği konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetleri de verildi.

Atatürk’ün Mirası: Büyükdere Fidanlığı kitabı, bu tarihî fidanlığın kuruluşundan günümüze kadarki yolculuğunu detaylı bir şekilde anlatıyor. Kitapta; fidanlık alanının Osmanlı dönemindeki kullanımı, Atatürk’ün fidanlık kurma kararı, fidanlıktaki yetiştirilen bitki türleri, eğitim faaliyetleri ve fidanlıktaki günlük yaşam ayrıntılarıyla ele alınıyor. Türkiye’nin modernleşme sürecindeki önemli bir kilometre taşı olan Büyükdere Fidanlığı’nın dününü ve bugününü merak edenler için bulunmaz bir kaynak… 

Yayınevi : İBB Yayınları
Yazar : Deniz Tümerdem
Barkod : 9786256762022
Boyut : 21.5x26
Sayfa Sayısı : 272
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Yılı : 2023
Cep Boy : Hayır
1. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
Bu Yazarın Diğer Kitapları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.