Aristoteles Olsa Ne Yapardı?

239,20 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
299,00 TL
Stok Adedi: 18

Tükendi

Stok Alarmı

Hayatınızı Değiştirecek 10 Antik Bilgelik Dersi

Antik bilgeliği 10 pratik ve evrensel prensibe dönüştürerek özetleyen Aristoteles Olsa Ne Yapardı? hayatın zorlu ve önemli dönemeçlerinde ayakta durmak için her an başvurmak isteyeceğiniz, eskimeyen bir kaynak.

Aristoteles iki bin yıl önce mutluluk üzerine, bugün hâlâ çokça okunan bir kitap yazdı. Öznel bir kavram olan mutluluk üzerine eğilen ilk felsefeci sayılan Aristoteles, mutluluğun özünü belki de o tarihten bu yana en iyi kavrayan insan oldu. Hepsinden önemlisi,

ona göre mutluluk aslında çoğumuzun sahip olabileceği bir şeydi ama bunun için tek bir şart vardı: kendi mutluluğumuzu kendimiz var etmeye odaklanmak. 

Aristoteles’e göre mutluluğun tanımı refah değil, değişmeyen, kalıcı bir memnuniyet haliydi ve bu hal insan hayatının nihai amacı olmalıydı. Peşinden gidecek bir gaye bularak, potansiyelini gerçekleştirerek, kendisinin mümkün olan en mükemmel şekline bürünmeyi başararak mutluluğa ulaşıyordu insan. İşte bu bakış açısıyla Aristoteles mutlu bir insan olabilmek için takip edilebilecek bir yöntem geliştirdi. 

Edith Hall, üzerinde detaylıca düşünülmüş bu çalışmasıyla, Aristoteles’in zamansız öğretilerinin günümüzde anlamlı bir hayat sürmek için ihtiyacımız olan her şeyi bize gösterdiğini anlatıyor. “İnsanın hayattaki amacının mutluluğu çoğaltmak olduğuna inanıyorsanız siz de bir Aristotelesçisiniz,” diyen Hall, Aristoteles felsefesinin kalbine iniyor ve felsefecinin yaşamından otobiyografik anekdotlarla birlikte konu üzerindeki uzmanlığını birleştirerek bize mükemmel bir rehber sunuyor. 

 “Zamansız ve muhteşem. Okuduktan sonra etrafımdaki herkese tavsiye ettim.” 

Stephen Fry 

“Aristoteles’in refah ve mutlulukla ilgili yazdıkları günümüzün karanlığını aydınlatacak kadar önemli. Okuyun ve mutluluğun özünü kavrayın.” 

Sarah Bakewell 

“Hall’un yeni kitabı mutluluğu bulmamız için nadir görülecek bir orta yol gösteriyor bize. Aristoteles Olsa Ne Yapardı? erdemli bir hayat sürmenin taslağını çıkarırken mutluluğun sorumluluk sahibi olmaktan geçtiğini ve olgun ilişkiler kurarak ifade kazandığını açıklıyor ve bu yolda nasıl yürüyeceğimizi aşama aşama öğretiyor.” 

New York Times Book Review 

“Teknik detaylarda boğulmayan, yalın bir çalışma. Edith Hall, erdemin mutluluk doğurduğunu bize capcanlı ifadelerle anlatmış.” 

Kirkus Review 

“İnsan bir şeyi isterse her zaman bir yol bulunur. Aristoteles de bu prensiple mutluluğun insanın kendi iradesinde yattığını anlamış ve bu bilgileri insanlığa aktarmış. Karl Marx’ın ‘dev filozof’ dediği Aristoteles’in penceresinden hayata baktığınızda sıkıntılarınıza başka bir perspektiften bakabileceğinizi göreceksiniz. Bu kitap antik fakat aynı zamanda son derece modern bir bilgeliğe ışık tutuyor.” 

Paul Cartledge 

“Mary Beard ile Mary Poppins arasında kurulan şaşırtıcı bir köprü.”

Observer

“Aristoteles’in hayatı ve felsefesi üzerine kapsamlı ve pratik bir rehber. Depresyon ve günlük hayatın zorlukları gibi somut konular üzerine hayatınız boyunca faydasını göreceğiniz pragmatik bilgiler edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Tarihin en önemli felsefecilerinden birinin fikirleri kolay anlaşılır bir dille derlenmiş.”

Sonja Lyubomirsky

EDITH HALL, Antik Yunan tarihi uzmanıdır ve Londra’daki Kings College’da Antik Yunan Çalışmaları profesörlüğü görevini sürdürmektedir. The Ancient Greeks: Ten Ways They Shaped the World ve Greek Tragedy: Suffering Under the Sun gibi, saygın yayınevlerinden pek çok kitabı çıkmıştır. 2012’de Humboldt Araştırma Ödülü’ne layık görülen ve 2014’te de Avrupa Akademisi’ne seçilen Hall, İngiltere’nin Cambridge şehrinde yaşamaktadır. 

Yayınevi : Pegasus Yayınları
Yazar : Edith Hall
Barkod : 9786254101915
Boyut : 13.5x21
Sayfa Sayısı : 288
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2023
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.