XX. Yüzyıl Kırgız Edebiyatı Tarihi

280,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
350,00 TL
Stok Adedi: 3

Tükendi

Stok Alarmı

Edebiyat tarihini öğrenmek; öncelile tarihi dönemdeki edebi gelişimin önemli fikir yapılarını araştırıp, o dönemde edebiyata katkıda bulunan yazarların monografisi esas alınmaktadır.

Kırrgız Edebiyatının tarihini öğrenmek de, edebi süreci dönemlere ayırmaya ve yazarların monografik portrelerini vermeye göre yürütülmektedir. Bu zamana kadar kabul edilen dönemleştirmeyi esas olarak alan yazar, XX. Asırdaki Kırgız Edebiyetının gelişme sürecini aşağıdaki şekilde vermiştir:

1. XX. Asrın başındaki Kırgız Edebiyatı (1900-1917)
2. Yeni Sosyalizme Geçiş Sürecindeki Kırgız Edebiyatının Ortaya Çıkışı ve Şekillenmesi (1917-1940)
3. II. Dünya Savaşı ve ondan sonraki dönemdeki Kırgız Edebiyatı (1941-1960)
4. 60-80li yıllardaki Kırgız Edebiyatı (1961-1984)
5.Yeniden yapılanma ve Kapitalizme Geçiş Dönemindeki Kırgız Edebiyatı (1985-2000)

Dönemlere ayrılan bölümlerde, edebi gelişme sürecinin o dönemlerdeki tarihi anlatılmıştır. Ayrıca yazarlara ayrılan başlıklarda yazarların hayatı, sanatı, eselari ve özellikleri açıkça ele alınmaya çalışılmıştır. Kırgızistanda üniversiteler için ders kitabı olarak hazırlanan eser, yalnızca üniversite öğrencilerine hitap etmekle kalmayıp, ayrıca Kırgız Edebiyatı ile ilgilenen bilim adamı, araştırmacı ve edebiyatçılara, Kırgız Edebiyatının gelişim süreci hakkında geniş bilgi vermektedir. Eserde, Kırgızistan dışında yaşayan Kırgızların edebiyatları hakkında da bilgi verilmektedir.

17 ders kitabı, 12 edebi araştırma, edebi eleştiri ve monografi kitabı, 8 şiir kitabı ve 500den fazla bilimsel makalenin yazarı olan Kaçkınbay Artıkbayevin, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov gibi yazarları eleştiren, sayıca az ama Türk dünyasına ve insanlığa kültürel katkısı büyük bu edebiyatı anlatan eseri, alanında yazılmış en önemli eserlerden biridir. Yrd.Doç.Dr. Mayramgül Dıykanbayevanın özenli çevirisi ve İbrahim Türkhanın sabırlı redaksiyonu ile XX. Yüzyıl Kırgız Edebiyatı Tarihi Türkiye Türkçesine kazandırıldı.

Hiçbir eser eksiksiz değildir ve her kalem kendi sübjektifliği ile yazar. Bununla beraber bu kitap, Kırgız Edebiyatı tarihi hakkında Türkiyede yayınlanmış en kapsamlı eser olma özelliğine sahiptir.

Üniversitelerimizin Türk Dili ve Edebiyatı ve Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümleri öğretim üyesi ve öğrencileri başta olmak üzere Kırgız Edebiyatı hakkında kapsamlı bilgi edinmek isteyen herkesin başucu kitabı olacak bu eseri, kıvançla takdim ediyoruz. 

Yayınevi : Bengü Yayınları
Yazar : Kaçkınbay Artıkbayev
Barkod : 9786055988814
Boyut : 19x28
Sayfa Sayısı : 680
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2013
Çevirmen : Mayramgül Dıykanbayeva
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.