sadsad x
asdasd
Yeni

Spor Bilimlerine Disiplinlerarası Yaklaşımlar

Çiğdem Öner

Akademisyen Kitabevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bu kitap, spor bilimlerinin çok disiplinli çalışma alanında kendi seslerini özgün tınıları ile ortaya koymayı benimseyen araştırmacıların ortak çabasının bir ürünüdür. Kitapta yer alan her bölüm yazarların öznel seçimleri doğrultusunda içeriklendirilmiştir. Bu bağlamda aynı çalışma alanına farklı bakış açısıyla yaklaşmanın zenginleştiren dokusu ve bilimin sorgulayıcı yönünü kucaklayan bir anlayışla kaleme alınan içerikler aslına uygun biçimde yansıtılmıştır.
  Yılmaz’ın kaleme aldığı ilk bölümde spor eğitiminde çevrimiçi öğrenme konusu ele alınmıştır. Bölümde, konunun Covid-19 süreciyle birlikte yükselen önemi spor eğitimi özelinde içeriklendirilirken, eğitimin küresel düzeyde gerçekleşen dijital dönüşümünün altı çizilmiş, bu olgu farklı araştırma sonuçları ile desteklenerek açıklanmıştır. Bölüm, dijital dönüşümün beden eğitimi öğretmen yeterlilikleri ile ilgili bazı yetkinlik alanlarında yenilikler yapılması gereğinin ortaya konduğu ve çözüm önerilerinin sunulduğu bir derinliğe sahiptir. Yılmaz’ın kaleminde, spor olgusu içinde dijital öğrenmenin sahanın farklı aktörleri açısından ki bunlara antrenörler, engelli sporcular, beden eğitimi ve spor yüksekokulları/spor bilimleri fakülteleri öğrencileri örnek verilebilir, irdelenmiş olması çalışmanın güncel gündeme ışık tutan yönünü öne çıkarmaktadır. Bölümün önemini güçlendiren bir diğer husus da, spor eğitiminde kullanılabilecek çevrimiçi araçların tanıtılması ve bunların kullanım alanlarının dokumante edilmiş olmasıdır.
  Spor ekonomisinde güncel gelişmelerin Demir tarafından yazıya geçirildiği ikinci bölüm, Sanayi Devrimi sonrası benimsenen yeni çalışma düzeni ile birlikte artan serbest zaman ile spora katılımın da artmasına, tüm bunların büyük ölçekli spor organizasyonlarının oluşumuna zemin yaratan yönüne işaret edilerek başlamaktadır. Yazı içeriğinde, gelişen teknoloji ve değişen ekonomik düzen ile birlikte sporun küreselleşerek bir endüstri haline gelmesine yapılan vurgunun yanı sıra bu endüstri içerisinde yer almak isteyen şirketlerin yayın hakları, sponsorluk, spor tesisleri, spor ekipmanı, spor tekstil ürünü, bahis ve spor turizmi gibi alanlardan pay almak için artan oranlardaki yatırımlarına da dikkat çekilmektedir. Bölüm boyunca, ekonominin temel ilkeleri, makro ve mikro boyutlarıyla sportif ürün/hizmet üretici ve tüketicilerinin yönelimleri, Covid-19’un spor ekonomisine etkileri, taraftar tokenları, son yıllarda ekonomideki payını büyüten e-spor ve spor kulüp yatırımları ele alınmakta, bazı güncel gelişmeler City Football Group örneğinde somutlaştırılmaktadır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Temmuz 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 412
  Barkod : 9786258125184

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Çiğdem Öner

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.