Katip Çelebi`nin Esas Kitab-ı Cihannüması ve Coğrafya Tarihi`ndeki Yeri

2.625,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
3.500,00 TL
Stok Adedi: 2

Tükendi

Stok Alarmı

Katip Çelebi`nin başyapıtı olan Kitab-ı Cihannüma`nın TSMK Revan Koleksiyonu`ndaki 1624 numaralı orijinal el yazması, BOYUT KOLEKSİYON eserleri arasındaki yerini en özel tıpkıbasım olarak aldı.

Özel tasarım, yaldızlı sert kapak...

Tamamı renkli ve kuşe kağıda basılan tıpkıbasım sayfaları...

Sanki bugün kaleme alınmış gibi orijinal Osmanlıca bir el yazması...

Fuat Sezgin`in Cihannüma değerlendirmesi ile birlikte...

Bakmaya doyamayacağınız bir başyapıt...

Doğu biliminin Batı bilimiyle sentezini yapmaya cesaret eden ilk Türk bilim adamlarından biri olan Kâtip Çelebi`nin Kitab-ı Cihannüma`sı, günümüz teknolojisi kullanılarak BOYUT tarafından eşsiz bir tıpkıbasıma dönüştürüldü. Boyut Yayın Grubu, yüzlerce yıl sonra, bu eşsiz başyapıtın orijinal Osmanlıca el yazmasının tıpkıbasımını Fuat Sezgin`in hem Cihannüma`yı, hem de Katip Çelebi ve coğrafya tarihindeki yerini değerlendirdiği İngilizce-Türkçe önsözüyle sunuyor.

Nadide bir el yazmasının Osmanlıca tıpkıbasımı

Kâtip Çelebi`nin 1648`de yazmaya başladığı ve 1654`te eklemeler yaptığı Kitâb-ı Cihannüma`yı 78 yıl sonra 1732`de İbrahim Müteferrika Matbaa-i Amire`de bastı. Bu el yazması kitabın yüzlerce yıllık masalsı bir öyküsü var. Hattatlarca ve nakkaşlarca kaç kopya çoğaltıldığı bilinmiyor. Bu el yazmalarından biri ise Topkapı Sarayı Kütüphanesi Revan Kitaplığı`nda 1624 numaraya kayıtlı. Özel tasarım kapağı ve baskı tekniğiyle yayınlanan bu koleksiyon eseri de bu nadide yazmanın tıpkıbasımından oluşuyor.

Astronomi ve coğrafya bilgilerinin yanı sıra sosyal bilimlere de geniş yer ayrılan Cihannnümada kentlerin enlem ve boylamları, birbirlerine olan uzaklıkları, dönemin dünya ülkelerinde sanayi, halkların din, dil ve nüfus bilgileri aktarılıyor.

Özgün tasarımıyla tarihi, ileri görüşlülüğü, Osmanlı`yı ve yenilikçiliği anlamak adına her kütüphanede bulunması gereken bir çalışma...

Yayınevi : Boyut Yayın Grubu
Yazar : Fuat Sezgin
Barkod : 9789752310834
Boyut : 33x33
Sayfa Sayısı : 216
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Yılı : 2020
Cep Boy : Hayır
1. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.