İbn Kesir Büyük Kur’an Tefsiri Küçük Boy - Şamua - 10 Cilt Takım

2.480,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
4.000,00 TL
Stok Adedi: 0

Tükendi

Stok Alarmı

İslâm dünyasında bugüne kadar pek çok Kur`an tefsiri yazılmıştır. Bu eserler, çağlar boyu Müslüman toplumları aydınlatmış ve onların Allah`ın kelâmı olan Kur`an-ı Kerim`i ve hak din İslamiyet`i en doğru şekilde anlamalarını sağlamıştır.

Bunlar arasında en çok bilinen ve okunan tefsirlerden biri de şüphesiz ki İbn Kesir Tefsiri`dir. Bu tefsiri kaleme alan Hâfız İsmail bin Ömer bin Kesir bin Dav` bin Der`el-Kureyşi el-Buravi ed-Dimeşki eş-Şafii, kısaca "İbn Kesir" diye tanınır, lakabı İmadüddin, künyesi ise Ebu`l-Fida`dır. 1301-1373 tarihleri arasında (hicri: 700-774) yaşadı. Şam yakınındaki Busra`nın Cendel kasabasında doğdu. Küçük yaştan itibaren ilim tahsiline başladı. Gençliğinde tanınmış âlimlerden yıllar boyunca ders aldı.

Yaşadığı dönemin en büyük din âlimi olarak bilinen ve kendisine herkes tarafından hürmet edilen İbn Kesir, hadis hâfızıydı. Metin ve senetleriyle 100 bin hadisi ezberlemişti. Bu hadisleri rivayet edenlerin isimlerini ve hayat hikâyelerini biliyordu. Hem tefsirinde hem de Camiü`l-Mesanid adlı eserinde bu gerçek apaçık görülmektedir.

Henüz hayatta iken ismi dilden dile, eserleri elden ele dolaşmıştır İbn Kesir`in. Bu alaka, günümüze kadar azalmaksızın devam etmiştir. Bugün de başta Türkiye`de olmak üzere İslâm dünyasında kendisine en fazla güvenilen, eserlerine en çok itibar gösterilen âlimler arasında İbn Kesir bulunuyor. Meşhur tefsirin bugüne kadar muhtelif İslâm ülkelerinde pek çok baskısı yapılmıştır.

Eserin takdim yazısında tefsirin özellikleri, yedi madde halinde şöyle sıralanıyor:
1- Ayetler tefsir edilirken naslara (kesin hükümlere) dayanması.
2- Ayeti önce genel olarak manalandırıp sonra çeşitli görüşleri açıklaması.
3- Ayetten hükümler çıkarırken sebeb-i nüzulü (iniş sebebi) beyan etmesi.
4- Hadis ve eserleri verip ravilerini (rivayet edenleri) ve kaynaklarını göstermesi.
5- Görüşleri beyan edip uygun olmayanları reddetmesi ve bunlar arasında tercih yapması.
6- Nasih (Önceki şer`î bir hükmün kaldırılmış olduğunu gösteren hadis) ve mensuhu (Dinen geçersiz kılınmış, hükümsüz bırakılmış, hükmü ortadan kaldırılmış, iptal edilmiş, neshedilmiş olan hadis) zikretmesi.
7- Ehl-i kitaptan (Tevrat, Zebur ve İncil`e inananlar) ve israiliyattan (Benî İsrail kitaplarında nakledilen hurafe kabîlinden hikâye ve menkıbeler) uzak durması.
Gerek senetler zikredilirken ve gerek hadisler tahriç edilirken bol miktarda hadis kritiği terimlerini kullandığı ve amel bakımından gerekli olduğu için, kitabın başına hadis ıstılahları sözlüğü konmuştur.

Neşredilmis bir çok kıymetli eseri bulunan İbn Kesir`in, bu asırlar boyunca büyük istifadelere vesile olan tefsiri değerli ilim adamı, pek çok ilmî ve İslâmî eseri bulunan Doç. Dr. Abdülvehhab Öztürk Türkçeye tercüme etti. 10 cilt olan ve 6 bin sayfadan oluşan eser, tam metin ve eksiksiz tercümedir. Dili sade, akıcı ve sürükleyicidir.

Her kütüphanede bulunmasında büyük fayda görülen İbn Kesir Büyük Kur`an Tefsiri Kahraman Yayınları tarafından titiz bir baskı ile kültür hayatımıza kazandırılmıştır.

Yayınevi : Kahraman Yayınları
Yazar : İbn Kesir
Barkod : 9786059589666
Boyut : 14x20
Sayfa Sayısı : 6000
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Yılı : 2017
Çevirmen : Abdülvehhab Öztürk
Cep Boy : Hayır
1. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
Bu Yazarın Diğer Kitapları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.