Zeytindağı - Günümüz Türkçesiyle

68,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
85,00 TL
Stok Adedi: 731

Tükendi

Stok Alarmı

Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihî bir süreci, “bir imparatorluğun çöküşünü” zamanına göre duru bir Türkçe ile karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçik’in Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap çöllerinde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu “mecidiye”yi bile nasıl bıraktığımızı hayretler içerisinde okuyacaksınız.
Cemal Paşa’nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında bulunan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabında anlattıklarıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, yine kitaptaki her biri bir destan olabilecek askerlerin günlükleri ile âdeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikâyeleri tüylerinizi ürpertecek.
Zeytindağı, Osmanlı İmparatorluğu’nun ruhen ve fiilen can çekiştiği dönemlerde henüz ömrünü tamamlamamışken ülke içerisinde yaşanılan atmosferi, Türk askerlerinin ruhen ve bedenen ne kadar yıprandığını, umutsuzluğa boğulmakta iken yapılan fedakarlıkların ne denli büyük olduğunu ve saygı ile önlerinde eğilebileceğimiz bir mücadele gösterdiklerini bize anlatan ve yaşatan eşsiz bir eser niteliğindedir. Bu bağlamda her Türk insanının mutlaka okuması gereken Zeytindağı’nı, günümüz toplumuna onların diliyle sunmak ve her bir satırının zihinlere kazınmasını sağlamak adına, kitabın özgün metin olarak yapılan baskısının dışında, günümüz Türkçesine aktarılmış baskısının yapılması da kaçınılmaz bir görev olmuştur. 
• • •
“Osmanlı’nın son dönemlerini anlatan Zeytindağı kitabını gençlerimiz mutlaka okusunlar.”
Recep Tayyip Erdoğan (Cumhurbaşkanı)

“Falih Rıfkı Atay’ın sürükleyici, zengin muhtevalı, zıt görünüm ve olaylara dayanarak tezlerini savunan bir üslubu vardır.
Onu her zaman yaşatacak ve sevdirecek olan kitaplarının en birincisi “Zeytindağı”dır. Bu kitapta bir imparatorluğu, bir güneşin trajik batışını, keskin gözlemleri, realist ama hüzünlü bakışıyla anlatır.”
Prof. Dr. İlber Ortaylı

“... Falih Rıfkı’nın son eseri Zeytindağı, cumhuriyet devri edebiyatının en büyük olaylarından birini meydana getirdi. Falih Rıfkı’nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felaket devirlerinin en facialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, yazarın keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi yansımamış olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamayacaktık.”
Yakup Kadri Karaosmanoğlu

“... Zeytindağı’nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak mümkün değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı’nın üslubu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline ulaşmıştır. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli image’lar yapılabileceğine sağlam bir delildir.”
Nurullah Ataç

Yayınevi : Pozitif Yayınları
Yazar : Falih Rıfkı Atay
Barkod : 9786057531797
Boyut : 13.5x21
Sayfa Sayısı : 176
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2023
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.