Yakın Zaman Yol Deyiş ve Nefesleri

227,50 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
350,00 TL
Stok Adedi: 3

Tükendi

Stok Alarmı

Hayatın olduğu kadar şiirlerin, kelamların da bel kemiği anlamdır. Anlam ise en derin etkisine ruh ile kavuşur. Serinin ikinci kitabı olan “Yakın Zaman Yol Deyiş ve Nefesleri” çalışması diğer iki kitap gibi bir bütünsel anlama erişmenin ürünüdür ve muhatabına ruhundan bir etki taşır. Bu etki, kitabı oluşturan şairlerin ve onu yorumlayan canların iyi niyetleri ile ortaya çıkan sağaltıcı bir etkidir. Niyet halis, odaklanılan nokta Hakk’tır, okuyanı da gerçeğe yönlendirip ruhundan gelen etkilerle tanıştırmak istemektedir.

Kitapta; Dertli, Turâbî, Kul Veli, Seyrânî, Genç Abdal, Sefil Ali, Noksanî, Harâbî, Derviş Ali, Âşıkî, Fedâyî, Âşık Sıdkî, Kul Fakır, Âgâhî, Mücrimî, Melulî, Âşık Veysel, Nimri Dede, İbreti Baba, Davut Sulari, Işık Ruhan, Nesimi Çimen, Âşık Daimi, Sadıkî, Neşet Ertaş, Hüdai Baba, Mahzuni Şerif, Ali Cemali, Perişan Ali, Erbabi, Muhlis Akarsu, Dertli Divani, Sadık Miskini ve Mehmet İpek’ten olmak üzere toplam 57 deyiş aktarılmış ve yorumlanmıştır.

Eserimiz kolektif bir çalışmanın ürünüdür. “Geleneksel Yol Deyişleri” ile “Hak Sende Deyişleri” arasında geçiş görevi görmektedir. Çalışmanın öne çıkan noktaları; Cumhuriyet’in ilanına giden süreçte ve sonrasında, teknolojinin gelişmesi ve kentleşmenin de getirdikleriyle birlikte gelenekte hangi konuların ön plana çıktığı, ne gibi değişimlerin yaşandığı ve bu dönemdeki şairlerin kadimden gelen bu yola nasıl baktığıdır.

“Yakın Zaman Yol Deyiş ve Nefesleri” aslında bahsettiğimiz tüm bu süreçlerin anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Kitapta çoğu bildiğiniz, tanıdığınız şairlerin pek çok farklı şekilde bestelenip yorumlanan ve yorumlanmaya hâlâ devam eden, dilden dile dolaşan şiirleri ve o şiirlerin yorumlarıyla karşılaşacaksınız. Bazılarına şaşıracak, bazılarından çok etkilenecek, bazılarına da katılmayacaksınız. Dileğimiz, bu kitabın sayfaları içerisinde bir yerlere takılmadan, sabitlenmeden, durmadan, özgürce dolaşabilmenizdir. Sonucunda her nereye varılmış olunursa olunsun, okuma süreci boyunca üzerine düşünecek ve birçok şeyi sorgulayacak olmanız başlı başına değerlidir, kıymetlidir. Umarız hak olan bilgi, hak edilen oranda ve hak bir doğrultuda siz okuyuculara ulaşır.

Yayınevi : Ozan Yayıncılık
Yazar : Caner Işık
Barkod : 9786257554626
Boyut : 13.5x21
Sayfa Sayısı : 416
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.