Uluslararası Sosyal Güvenliğin Evrensel Sefaleti: Politika, Hukuk, Uygulama 1919-2018

459,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
540,00 TL
Stok Adedi: 3

Tükendi

Stok Alarmı

Prof. Dr. Mesut Gülmez’in, Uluslararası Sosyal Güvenliğin Evrensel Sefaleti başlıklı kapsamlı çalışmasında, Uluslararası Sosyal Politika’nın önemli dallarından Uluslararası Sosyal Güvenlik; hukuk, politika ve uygulama boyutlarıyla, disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alınıyor. Sosyal sigorta, sosyal güvenlik, sosyal koruma vb. kavram, anlayış, hukuk ve politikalar, önerilen *hak* temelli bir dönemselleştirme çerçevesinde eleştirel gözle irdeleniyor. Yüzyıllık evrimde ilk düzenlemeleri gerçekleştiren ve alanın *amiral gemisi* olarak sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yanı sıra Birleşmiş Milletler ile Avrupa Konseyi çerçevesindeki gelişmeler de, üç dönemli evrim modeli çerçevesinde *insan hakları* yaklaşımıyla inceleniyor. Benimsenen bütünleşik yaklaşım nedeniyle, sosyal güvenlik ve sosyal koruma alanındaki *küresel açık*la doğrudan ilgili olan *Aşırı Yoksulluk ve İnsan Hakları* raporları, özellikle sosyal güvenlik/sosyal koruma yönünden değerlendiriliyor.

Yazar, Uluslararası Sosyal İnsan Hakları Hukuku’nun dalları arasında ele aldığı Uluslararası Sosyal Güvenliği, yalnızca *hukuk* boyutuyla incelemiyor. Sosyal güvenliğin evrensel sefaletini, yasal ve gerçek kapsam arasındaki uçurumun ekonomik ve sosyal göstergelerini, çok sayıda rapordan aktardığı çarpıcı verilerle küresel ölçekte sergiliyor. *Hakkın adı sosyal güvenliktir* diyerek sosyal güvenliğin herkes için yargılanabilir bir *sosyal kişi hakkı* olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mesut Gülmez, literatürde benimsenen bazı yaklaşımlar ile yapılan bazı uluslararası düzenlemelere yönelik aykırı görüş, öneri ve eleştirilerini bir araya
getiriyor.

1919-2018 yılları arasında sosyal güvenliğin uluslararası düzeydeki dönüşümünün incelendiği Uluslararası Sosyal Güvenliğin Evrensel Sefaleti, Uluslararası Sosyal Politika alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olma niteliği taşıyor.

Yayınevi : İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Yazar : Mesut Gülmez
Barkod : 9786053995289
Boyut : 16x23
Sayfa Sayısı : 734
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2018
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.