Uluslararası Ekonomik Bütünleşme

382,50 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
450,00 TL
Stok Adedi: 3

Tükendi

Stok Alarmı

Uluslararası ekonomik bütünleşme, modern dünyada ülkeler ve bloklar arasındaki ilişkileri şekillendiren önemli bir güç kaynağı haline gelmiştir. Aslında ekonomik bütünleşme yeni bir kavram değildir. Kökleri Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan bütünleşme örnekleri, tarihin değişik dönemlerinde değişik biçimlerde ortaya çıkmıştır. Yine de kabul etmek gerekir ki, 20. yüzyılda hızlanan küreselleşme akımı, ülkelerin sorunlarını tek başına çözümlemelerini neredeyse olanaksız kılınca, sorunları birlikte çözümleme olanağı sağlayan bölgesel bütünleşme eğilimleri artmıştır.

Günümüzde bütünleşme kavramının en başarılı örneğini oluşturan Avrupa Birliği, ekonomik bütünleşme olgusunun hem kuramsal hem de uygulama boyutuyla incelenmesinde en önemli araştırma kaynağını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bugün yeryüzünde, Avrupa Birliği dışında da farklı bölgelerde pek çok bütünleşme örneği vardır. Üstelik bu bütünleşmeler, sadece gelişmiş ülkelerle sınırlı değildir. Giderek artan bir biçimde gelişmekte olan ülkeler de bölgesel bütünleşme akımına katılmakta ve küresel ekonomi içinde yerlerini almaktadır.

Prof. Dr. Canan Balkır’ın Uluslararası Ekonomik Bütünleşme – Kuram, Politika ve Uygulama adlı bu kitabın çıkış noktasını Avrupa Birliği bütünleşmesi konusunda disiplinlerarası bir referans kitabına duyulan gereksinim oluştururken, diğer bütünleşme örneklerinin de gözardı edilmemesi, uluslararası ekonomik bütünleşme olgusunun çok yönlü olarak mercek altına alınmasını sağlamaktadır. Kitap, ekonomik bütünleşmeyi, kuramsal ve AB örneğindeki uygulama boyutuyla incelemesi ve bütüncül bakış açısı itibariyle, Türkçe yazında önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlıyor.

Yayınevi : İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Yazar : Canan Balkır
Barkod : 9786053991625
Boyut : 16x23
Sayfa Sayısı : 598
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2016
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.