Köylü Tiyatrosu Geleneği Ve Forum Tiyatro

26,10 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
30,00 TL
Öne Çıkan Bilgiler

Köylü Tiyatrosu Geleneği Ve Forum Tiyatro

Kitabın ilk bolumunde, Köylü Tiyatrosu geleneği başlığı Altında köy Seyirlik oyunlarımızın kaynağına İlişkin kuramlar Hakkında Genel Bir Bilgilendirme yapıp, geleneğin Ritüeli Özellikleri, ziyaretinde Bolluk büyü törenleriyle Olan ilişkisini açıkladım. Seyirlik Oyunların dramatik Özellikleri İçinde ettik yerde alan Temel çatışmaları örneklendirirken Geleneksel Tiyatro şemsiyesi Altında Köylü Tiyatrosu geleneği Ile Halk Tiyatrosu geleneğimizin karşılaştırmasını yaptım. Köylü Tiyatrosu geleneğimizin kaynağı, Temel Özellikleri, gelişimi ziyaretinde caya ulastigi Durumu genel çer&c

Tükendi

Stok Alarmı

Köylü Tiyatrosu Geleneği Ve Forum Tiyatro

Kitabın ilk bolumunde, Köylü Tiyatrosu geleneği başlığı Altında köy Seyirlik oyunlarımızın kaynağına İlişkin kuramlar Hakkında Genel Bir Bilgilendirme yapıp, geleneğin Ritüeli Özellikleri, ziyaretinde Bolluk büyü törenleriyle Olan ilişkisini açıkladım. Seyirlik Oyunların dramatik Özellikleri İçinde ettik yerde alan Temel çatışmaları örneklendirirken Geleneksel Tiyatro şemsiyesi Altında Köylü Tiyatrosu geleneği Ile Halk Tiyatrosu geleneğimizin karşılaştırmasını yaptım. Köylü Tiyatrosu geleneğimizin kaynağı, Temel Özellikleri, gelişimi ziyaretinde caya ulastigi Durumu genel çerçeveden ele aldığım bu ilk Bölümde, Köylü Tiyatrosu geleneği Üzerine Çevredeki birkaç kaygılara da kısaca yer verdim.

 

Forum Tiyatronun Gelişimi başlıklı takip eden Bölümde, Ezilenlerin Tiyatrosuna genel Olarak değindikten Sonra, çalışmanın asıl konularından Olan Forum Tiyatro tekniğinin gelisimini Tarihsel Süreç icinde işlemdim. Bunu Yaparken Augusto Boalin yaşamı ziyaretinde sanat Hayatındaki Kırılma noktalarının en önemli Diğer Örnekleri Üzerinden adım adım yol aldım. Yöntemin özünün iyi anlaşılabilmesi Click Augusto Boalin 1956 Yılında São Paulodaki Arena Tiyatronun sanat yönetmenliğiyle basladigi ilk yıllarını ele aldım. Bu sekılde Boalin o Dönem tiyatroya yaklaşımını göstermeyi amaçladım. Türkiyede de Çevredeki birkaç tiyatro uygulayıcıları Benzer tarzda tiyatro yapmakta. Boalin ilk yıllarındaki tiyatro deneyimlerinin ülkemizdeki tiyatro uygulayıcılarına sunulacak İyi bir Örnekin oldugunu düşündüm. Buradan hareketle Boalin vaaz veren, monoloğa Dayalı tiyatro anlayışından Örnekler verdim. Gerçek seyirciyi bulma arayışlarını dile getirmeye çalıştım. Bu Arayışı bütünlüklü Bir biçimde anlatabilmek Click Bir Yandan orta sınıf seyirciye Yönelik tiyatro yapıp, Diğer Yandan Gerçek halkı Aradığı yolculuğa değindim. Daha Sonra Köylüler Derneğinde Aradığı Gerçek halkı bulduğu ana Kadar Olan süreci ziyaretinde bu sureçte yapılanları Boalin yaşantısından alıntılarla örneklendirdim. Gerçek halkı temsil, eden Virgilio Adlı köylü Ile karşılaşmasını ziyaretinde efsaneleşmiş Olan bu karşılaşmayı Alım Satım detaylı Bir biçimde kaleme aldım. Hayatında, özellikle sanat Yaşamında önemli Diğer Bir Dönüm Noktası Olan bu Karşılaşma Sonrası Augusto Boalin Yaşamında ziyaretinde Düşünsel Dünyasında Meydana gelen Büyük değişikleri, vermenin vaaz veren tiyatro yaklaşımına oğlu Somut yollarını arama çabalarını Anlattım.

Stok Adeti: : 0
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.