Hadis 1 - 2

272,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
400,00 TL
Stok Adedi: 4

Tükendi

Stok Alarmı

Hazreti Peygamber’in (s.a.v.) şahsiyetinin incelikleri araştırıldığı zaman, O’nunla ilgili bize ulaşan bütün bilgileri hep ashabına borçlu olduğumuzu görürüz. Eğer ashab-ı kiram olmasaydı, İslam adına bugün elimizde, Kur’an-ı Kerim’den başka güvenilir hiçbir yazılı bilgi kaynağı bulunmazdı. Bu sebeple Hazreti Peygamber’in (s.a.v.) en büyük mucizelerinden birincisi Kur’an-ı Kerim ise ikincisinin de “ashab” veya “sahabe” diye adlandırılan bir örnek nesil yetiştirmiş olduğu gerçeğidir.
Kur’an-ı Kerim’de çeşitli vesilelerle övülen; tebcil, tebşir ve tezkiye edilen bu feyizli ve bereketli nesil; erkeği ve kadını ile büyüğü ve küçüğü ile genci ve ihtiyarı ile fakiri ve zengini ile topyekûn hepsi, Hazreti Peygamber adına sahip oldukları bilgileri, bıkmadan usanmadan, bir “ibadet vecdi” içinde anlatıp durmuşlardır. Öyle ki bugün elimizde bulunan “hadis külliyatı”nı, hep onların bu nezih gayretlerine borçluyuz.
Hadis ve Sünnet tabirleri, hadis ilminin temel ıstılahlarının başında yer alır. Bunların kelime kökleri, lügat manaları, İslam öncesi ve sonrası kazandıkları nüanslar birbirinden farklı olmakla birlikte, zamanla her ikisinin birbiri yerinde kullanıldığı da olmuştur. Özellikle “hadis” tabiri, bir “ilmin adı” olarak daha da yaygın hâle gelmiştir. Her iki tabirin İslam öncesi Arap toplumundaki kullanılışları, İslam devrinde Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberin sözleri içindeki farklı manaları, muhtelif İslami ilimlerin disiplinleri arasında kazandığı nüansları ve kültürün farklı sahalarında aldığı incelikleri ana hatlarıyla eserde yer verilmeye çalışılmış.
DEÜ İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yardım’ın hazırladığı Hadîs I-II; imam-hatip lisesi, ilâhiyat fakültesi öğrencileri ve hadis ile ilgilenen herkesin güvenle istifade edebileceği kaynak bir eserdir.

Yayınevi : Damla Yayınevi
Yazar : Ali Yardım
Barkod : 9786254113079
Boyut : 16.5x23.5
Sayfa Sayısı : 400
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.