Devleti Geri Getirmek - Türkiye ve Fransa’da Planlama ve Ekonomik Kalkınma Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma

128,35 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
151,00 TL
Öne Çıkan Bilgiler

Vedat Milor, “planlama” konusunu ve planlamanın ekonomik kalkınmadaki yerini Fransa ve Tu¨rkiye o¨rneklerini kars¸ılas¸tırarak ele alıyor: Milor’un 1990’da Amerikan Sosyoloji Dernegˆi’nin verdigˆi “en iyi tez o¨du¨lu¨”nu¨ kazandıgˆı doktora tezinden kitaplas¸tırılan Devleti Geri Getirmek egemen sınıfların yapılanıs¸ını, gu¨c¸/iktidar blokları arasında kurulan ve dagˆılan ittifakları, u¨lkelerinin kalkınması ic¸in ugˆras¸an planlamacıların tu¨m bu ilis¸kiler ic¸inde nasıl konumlandıklarını, c¸ıkar c¸atıs¸malarının ekonomik kararlar u¨zerindeki etkisini ustalıkla sergiliyor. Planlamanın getirilerini, uygulamada kars¸ılas¸ılan zorlukları, bu iki u¨lkedeki anlayıs¸ farklılıklarını kapsamlı bir sosyol

Tükendi

Stok Alarmı

Vedat Milor, “planlama” konusunu ve planlamanın ekonomik kalkınmadaki yerini Fransa ve Türkiye örneklerini karşılaştırarak ele alıyor: Milor’un 1990’da Amerikan Sosyoloji Derneği’nin verdiği “en iyi tez ödülü”nü kazandığı doktora tezinden kitaplaştırılan Devleti Geri Getirmek egemen sınıfların yapılanışını, güç/iktidar blokları arasında kurulan ve dağılan ittifakları, ülkelerinin kalkınması için uğraşan planlamacıların tüm bu ilişkiler içinde nasıl konumlandıklarını, çıkar çatışmalarının ekonomik kararlar üzerindeki etkisini ustalıkla sergiliyor. Planlamanın getirilerini, uygulamada karşılaşılan zorlukları, bu iki ülkedeki anlayış farklılıklarını kapsamlı bir sosyolojik ve iktisadi literatür çerçevesinde değerlendiren Milor, bu alanda yapılmış en iyi çalışmalardan birine imza atıyor.

Çin modelinin başarısıyla Avrupa’da ve Amerika’da yeniden gündeme gelen “ekonomik planlama”yı inceleyen, bilhassa Türkiye’nin 1960’lı yıllardan sonraki kalkınma rotasına daha yakından bakmak isteyenler için önemli bir kitap.

“Doktora tezleri alana bir ya da belki iki büyük katkı sunabilir ama üç, hatta dört katkı sağlayan tez çok enderdir. Milor’un tezinin, 1990’da Amerikan Sosyoloji Derneği’nin o yıl verdiği ‘en iyi tez ödülü’nü kazanması şaşırtıcı değil.” Michael Burawoy

“Vedat Milor... Fransa ve Türkiye’deki kapitalist planlama serüvenlerini ve bu arada dönemin siyasal iktisadını renkli bir dille ve büyük ustalıkla inceliyor. (...) sadece Türkiye’nin 1960’lı ve 1970’li yıllardaki planlama deneyimi üzerine yapılan en iyi çalışmalardan biri değil, aynı zamanda Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki sanayileşme sürecinin siyasal iktisadı üzerine en başarılı çalışmalardan biri...”

Şevket Pamuk

Boyutlar (cm)
15 x 21.5 x 0
Ağırlık (Kg)
387
Teslimat Bilgisi
Genellikle 5-6 gün içinde kargoya verilir.
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.