Atatürk’ün Hatıra Defterleri

80,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
100,00 TL
Stok Adedi: 27

Tükendi

Stok Alarmı

“Hiçbir şey tesadüf değildir!”, hele ki “kaderin adamı” olmak, asla! İngiliz politikacı Churchill, Çanakkale Savaşları’ndaki öngörüleri ve başarılı hamleleri nedeniyle Atatürk’ü "kaderin adamı" olarak nitelendirmiştir.
 Çanakkale Savaşları’ndan yalnızca 8 yıl gibi kısa bir süre sonra, adeta bir mucize olarak tarihte yerini alan Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün, daha 1916’lı, 1918’li yıllarda, belki fikir bazında daha da önce, zihninde beliren planların bir sonucudur, demek, yanlış olmaz. Elinizdeki bu kitap, bu fikrin en temel desteklerini, hem de yazılı belgeleriyle, bizzat Atatürk’ün kaleminden ortaya koyuyor. 
Bu kitapla, aynı zamanda yeni bir serinin yayınına başlıyoruz; “Matruşka Kitaplar:Bir Kitap,İki Eser” Evet, bu yeni serimizle, bir kitapta iki esere yer vermek suretiyle okuyucunun eserlere erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Editörlüğünü, Kültür Bakanlığı Halk Şairi ve yayınevimiz yazarı Hakan Karcı’nın yaptığı bu serinin ilk kitabı olarak da, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün güncelerini yayınlamayı tercih ettik: Atatürk’ün Hatıra Defterleri.
Kitabımızın Birinci Kısım’ı, Atatürk’ün, Doğu Cephesi’nde görev yaparken, 1916 Yılı Kasım ve Aralık aylarında tuttuğu güncesi olan, “Birinci Dünya Savaşı’ndaki Hatıra Defteri”nden oluşuyor.
Kitabın İkinci Kısım’ı ise, Atatürk’ün tedavi için gittiği Karlsbad’da, 30 Haziran-28 Temmuz 1918 tarihleri arasında tuttuğu günceleri olan, “Karlsbad Hatıraları”nı içeriyor.  
Atatürk’ün bizzat kendi kaleminden dökülen bu eserler, ilk defa bu kitapta, yayınevimizce bir araya getirilerek okuyucunun istifadesine sunuluyor. Zira 1916 ve 1918 yıllarında Atatürk’ün kaleme aldığı bu defterleri bir arada okuyup, üzerinde düşünmek, okuyucu için de ayrı bir fayda ve kolaylık sağlayacak, kanımızca.
Atatürk’ün kurduğu ve gençlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhuriyetimiz’in, 100. Yılı’nı kutladığımız bu günlerde, görüş ve düşüncelerini, hedeflerini, nasıl bir ülke düşlediğini, kendisine ideal olarak neleri benimsediğini, bu ideallere ulaşabilmek amacıyla nasıl bir haletiruhiye ile çalıştığını anlamak için bu kitabın iyi bir başlangıç olacağını düşünüyoruz.

Yayınevi : Kaptan Kitap
Yazar : Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Barkod : 9786259925608
Boyut : 13.5x21
Sayfa Sayısı : 96
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2023
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.