Ali Canip Hayatı Ve Eserleri

48,00 TL
Yayınevi Liste Fiyatı:
80,00 TL
Stok Adedi: 9

Tükendi

Stok Alarmı

Üsküdar´ın Sultan Tepesi´nde 1886 yılında dünyaya gelen Ali Canip Yöntem, hem edebiyat hem de eğitim alanlarında iz bırakan önemli bir isimdir. Kanlıcalı bir aileden gelmekle birlikte, birçok ailesi üyesi Evkaf nezaretinde görev yapmıştır. Ali Canip, ilk öğrenimini Üsküdar´da aldıktan sonra Fransız Okulu ve Selânik´teki Mülkiye İdadîsi´nde eğitim görmüştür. Ancak Balkan Savaşı´nın patlak vermesiyle eğitim hayatı kesintiye uğramıştır.
Edebiyatın yanı sıra öğretmenlik ve idarecilik yaparak eğitim alanına da büyük katkılarda bulunan Yöntem, Selanik´ten Çanakkale´ye, Trabzon´a kadar birçok okulda görev yapmıştır. Aynı zamanda Darülfünun’da ve lise kitapları hazırlayan bir komisyonda da yer almıştır. Milli Hükümet’e katılarak Trabzon Sultanisi Müdürlüğü, Giresun Maarif Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Daha sonra Maarif Vekâleti Umumi Müfettişliği görevine atanan Yöntem, 1934 yılında Ordu Milletvekili seçilmiş ve Türk Dili Tetkik Cemiyeti Merkez Heyeti üyeliğine seçilmiştir.
Ali Canip, edebiyat serüvenine küçük yaşlarda başlamış ve önceleri Muallim Naci´nin etkisinde kalarak eski edebiyatı incelemiştir. Ancak zamanla Edebiyat-ı Cedide mensuplarının etkisi altında modern şiirler yazmaya başlamıştır. Hem yaşamı hem de edebi katkılarıyla Ali Canip Yöntem, Türk edebiyatının ve eğitim tarihine damgasını vurmuş bir isimdir.

Yayınevi : Dorlion Yayınları
Yazar : Sadettin Nüzhet Ergun
Barkod : 9786253688431
Boyut : 13.5x21
Sayfa Sayısı : 40
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2024
Cep Boy : Hayır
2. Hamur

Yorumlar

Sonuç bulunamadı.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.