sadsad x
asdasd

Türklerin Tarihi 5. Kitap

Doğan Avcıoğlu

Tekin Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Birinci Kitapta
  Ulusal tarih anlayışları: Atatürkçü tarih, Turancı tarih, toplumcu tarih. Anadolu’nun Türkleşmesi ve Türk Ulusu’nun meydana gelmesi. Orta Asya Türklerinin ekonomik, kültürel, dinsel ve toplumsal yaşamları. Asya ve Avrupa Hunları.

  İkinci Kitapta
  Göktürkler, Uygurlar, Rusya ve Avrupa Türkleri (Bulgar, Avar, Hazar, Macar, Peçenek, Oğuz ve Kuman) ve “Göçebe Feodalizmi” inceleniyor. Doğu Avrupa yahudiliğinin Türk kökenli olup olmadığı tartışılıyor.

  Üçüncü Kitapta
  Türklerin Tarihi, X.Yüzyıldan sonra islam tarihi çerçevesinde yer alır. Üçüncü kitap, Türklerin tarihi ile bağlantılı olarak islam tarihini inceler. İslam toplumunda devlet, sınıflar ve sınıf mücadeleleri, islam açısından feodalizm, kapitalizm, sosyalizm ve asyagil toplum tartışmaları ele alınır. Bu çerçeve içinde ilk Türk-İslam devletlerinin meydana çıkışı anlatılır.

  Dördüncü Kitapta
  Türklerden önce Anadolu’ya islamiyetin girişi, Ermeni sorunu, Selçuklu Devleti ve toplumsal düzeni, sünni-şii çatışmasının kökenleri, Doğu ve Batı ilişkileri açısından Haçlı Seferleri ve Orta Asya’da Türk uluslarının meydana geliş süreçleri incelenir.

  Beşinci Kitapta
  Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması, Bektaşilik, Kızılbaşlık, Ahilik, feodal düzenin kuruluşu, Doğu Anadolu’nun geri kalış nedenleri ve Kürt sorunu gibi konular işlenir.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Temmuz 2015
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 19.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 320
  Barkod : 9789754780215

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Ayşegül Çakan

  Yazar Adı
  Doğan Avcıoğlu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.