sadsad x
asdasd

Türkiye’nin Doğusu / East of Turkey

Renklerin Coğrafyasına Yolculuk / Journey Into the Colors

Bülent Özükan

Boyut Yayın Grubu

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Renklerin coğrafyası olan Doğu Anadolu Bölgesini Türkiyenin yanı sıra, Türkiye sınırının dışına da taşımak isteyen Boyut Yayıncılık tarafından hazırlanan Türkiyenin Doğusu - East of Turkey Doğu Anadoluyu anlatan kapsamlı bir rehber niteliğinde. Hem Türkçe hem de İngilizce kaleme alınan kitap, bölgeye ait son bilgi ve fotoğrafları içeriyor.

  Türk kültürünün eşsiz güzellikteki Doğu Anadolunun mimari eserlerini, folklorik değerlerini, geleneksel tatlarını ve tarihi zenginliklerini konu eden kitap sizleri uzun ve kapsamlı bir yolculuğa çıkarıyor.

  Kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanaklarıyla göz dolduran Erzincandan yola çıkıyor. Oradan M.Ö 4900 yıllarında kurulduğu tahmin edilen ve Doğu Anadolunun en büyük kenti Erzuruma uğruyor ve yorucu bir Erzurum turunun ardından Erzurumun geleneksel tadı Çağ Kebabını anlatıyor ve Selçuklu eserleriyle kiliselerin yan yana olduğu Karsa uğruyor. Karstan sonra Nuhun gemisinin battığı sanılan Doğubeyazıt yakınında, Türkiyenin en görkemli doğa anıtı Ağrı Dağına tırmanışı başlatıyor. Ağrı Dağından iner inmez Süphan Dağının eteklerindeki kent Bitlise sürüyor rotasını. Devamında kaleler kenti olarak anılmasını sağlayan kaleleri, dünyaca ünlü kedisi ve Van Gölü ile pek çok turizm aktivitesine olanak veren Vana gidiyor Yüzen adasıyla ilgi çeken yöre Bitlisi de unutmuyor. Kitap, oradan Elazığ, zengin su kaynakları nedeniyle, Neolotik çağdan bu yana yerleşmelere sahne olan Malatya, en eski kültür merkezlerinden Gaziantep, sular altında kalacak olmasından dolayı birçok insanı kederlendiren Zeugma ve Hasankeyfe konuk ediyor okurlarını.

  Bu kadarla da kalmıyor Batmana, peygamberler şehri olarak tanınan Şanlıurfaya, tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve mimari kalıntıları ile turistlerin ilgi odağı Harrana, Nemrut Dağının eteklerindeki şehir Adıyamana, Diyarbakıra gidiyor. Son olarak da Güneydoğunun şiirsel kenti Mardine uğruyor ve burada son veriyor yolculuğuna...

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2010
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 11.5 x 21.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 239
  Barkod : 9789755218021

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Burçin Ünlü
  Nil Yüzbaşıoğlu

  Yazar Adı
  Bülent Özükan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.