sadsad x
asdasd

Türkçü Düşünür Ziya Gökalp

Şair, Yazar, Felsefeci, Sosyolog, Siyasetçi

Akif Poroy

Bilge Karınca Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Türkçü Düşünür, Şair, Yazar, Sosyolog, Felsefeci, Siyasetçi ZİYA GÖKALP tüm özellikleriyle bu kitapta yansıtılmış. Gökalp ümmetten, Türk milleti oluşmasının fikir önderliğini yapmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı birçok devrimin altında onun fikirleri vardır.
  1886 Mektebi Rüştiye-i Askeriyede “Özgürlük” fikri ile tanışması, çocukluk anılarında babası ve Namık Kemal. 1896’da İstanbul’a gidiş, İbrahim Temo ile tanışması, Jön Türklerden etkilenişi, Selanik’te İttihat ve Terakkiye katılışı, özgürlük mücadelesi kronolojik olarak anlatılmış. Türkçülüğün Temelleri, Gökalp’in Türkçülük Anlayışı ve Turancılık konuları ve özellikle “Türkçülüğün Esasları” kitabı ayrıntılı olarak incelenip, yorumlanmış.

  Gökalp’in şiirleri ve yazıları edebiyat ve Türkçülük açısından irdelenmiş. Sıkıntılarla geçen yılları, Sultan II. Abdülhamit Hanın hafiyeleri tarafından izlenmesi, 1908 II. Meşrutiyet, 1909 Selanik İttihat-ı Terakki Kongresi, 1911’de Genç Kalemler Dergisi’nde Türk Birliği fikri, 1912 Türk Ocağı Cemiyeti kuruluşu, 1912 Meclis-i Mebussan Milletvekili seçilişi, “Türk Yurdu” dergisi; adeta bir serüveni okuyacaksınız.

  1919’da Üniversitede İngilizlerin isteği ile tutuklanışı, yargılanışı, İttihatçılarla birlikte Malta’ya sürgün, Malta’da esaret, acılarla dolu bir dönem… Esaret mektupları, şiirler...

  1923 “Türk Töresi” yayımlanışı; Gökalp’in Türk Kozmogonisi, Ergenekon, Şamanizm, Gök Tanrı yorumları... Gökalp milliyetçi ve dini görüşlerin birbiri ile çatışmaması gerektiğini, birbirini yok etmek çabası içinde olmak yerine bir arada saygı içinde yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini öğütler. Demokrasi, kadın erkek eşitliğinden söz eder.

  Her Türk’ün kitaplığında bulunması gereken, Gökalp’in yaşamından ve fikirlerinden özellikle gençlerin kendileri için çıkarımlar sağlayacağını, titiz likle yazılmış bir kitap...

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 185
  Barkod : 9786057620439

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Akif Poroy

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.