sadsad x
asdasd

Sana Hikaye Geliyor

Memleket Sporundan Öncü Portreler

Sevecen Tunç

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Ekrem İmamoğlu
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

  Sevgili Dostlarım,

  Spor tarihimiz başarılarla ve müthiş insan hikâyeleriyle dolu. Her biri filmlere konu olabilecek nitelikte olan bu hikâyelerin büyük bir kısmı maalesef yeterince bilinmiyor. Öyle olunca da gelecek kuşaklara örnek alabilecekleri isimleri ve başarıları aktarmada zorluk çekiliyor. Kitapta yer alan Krino Kafato’yu ben memleketimden dolayı biliyordum. Trabzon’un çok renkli kültürüyle memleket sporuna hizmet veren Krino Kafato gençlik yıllarımda kalecilik yapmış biri olarak beni her zaman etkilemiştir. Hiç şüphesiz Şenol Güneş’i de etkilemiştir. Keza Beykoz’un kalbi İbrahim Kelle, namıdiğer “Kelle İbrahim”. O da uzun yıllar Türk futboluna hizmet etmiş özel bir şahsiyetti. Bu kitapta yer alan kadın sporcuların hikâyesi ise sanırım eserin çok daha özel bir çalışma olduğunu gösteriyor. Mübeccel Argun Tek, Melahat Aksel, Leyla Asım Turgut gibi önemli değerlerin spor tarihimizde yeterince yer bulamadığını düşünüyorum. O sebeple Sana Hikâye Geliyor: Memleket Sporundan Öncü Portreler adlı kitapla arkadaşlarımın çok önemli bir görevi yerine getirdiklerini görüyorum. Yazarı Sevecen Tunç’a, İBB Yayınları’na ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

  Eser, erken Cumhuriyet döneminden 25 portreyi alıp günümüze taşımış. Atletizmden boksa, eskrimden futbola farklı dallarda kazandıkları başarılarla spor tarihimizde kendilerine yer bulan çok önemli isimlere yer verilmiş. İçlerinde spor müsabakalarında fotoğrafçılık yapan Eleni Fotiyadu Küreman da var. Memleketimizin o güzel renklerinden biri olarak spor tarihimize farklı bir yoldan destek vermiş Küreman. Ruhları şad olsun, onları hiçbir zaman unutmayacağız…

  Son notum da kitapta yer alan portre çizimlere. Esere güzel bir estetik katmış, okuyucu bu çizimlerle sanki o yıllara uzanan bir zaman yolculuğuna çıkıyor. Gün yüzüne ulaşmamış ya da az bilinen hikâyeleriyle eserin spor araştırmacılarına da önemli bir kaynak olacağı kanısındayım.

  İyi okumalar diliyorum.
  Sevgi ve saygılarımla

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 22 x 16 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 376
  Barkod : 9786258049459

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Sevecen Tunç

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.