sadsad x
asdasd

Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri

Ankara Dayanışma Akademisi Kitaplığı

Taner Özbenli

İletişim Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • “Sosyal psikoloji araştırmacıları, sosyal kuramlar ve sosyal pratik arasında köprü kurmalıdır. Birey ve toplumun, birbirlerini karşılıklı olarak yapılandırdığını hesaba katan bir genel perspektifle, sosyal yapıdaki iç çelişkilerin, değişim ve gelişmeyle ilişkileri değerlendirilmelidir. Sosyal psikolojinin krizinin, önceden gündeme gelmeyen epistemolojik, etik ve politik sorunları tartışma fırsatı verdiği de unutulmamalıdır. Kuramsal ve pratik temelleri sağlam biçimde oluşturulmuş sosyal nöroloji, sosyal psikolojinin bunalımının aşılmasına katkı sağlayabilir.”
  Muzaffer Şerif

  Türkiye’de “komünist” suçlamasıyla akademiden dışlanan, ülkeden ayrılmak zorunda kalan, unutulan-unutturulan Muzaffer Şerif, dünyada sosyal psikoloji literatürünün temel referanslarındandır. Taner Özbenli, bu kitapta bu değerli bilim insanının Türkiye’de 1942-1943’te tamamlayabildiği son dersin notlarını ilk kez gün yüzüne çıkarıyor.

  Muzaffer Şerif ve Sosyal Psikolojinin Nörolojik Temelleri adlı bu küçük kitap, Şerif’in, disiplinlerarasılık yaklaşımının erken öncülerinden biri olduğunu da gösteriyor. Onunkisi, sosyal psikolojiyi hem felsefe, sosyoloji ve antropolojiyle, hem psikofizik ve otokinetik deneylerle etkileşim içinde düşünen bir yaklaşımdır. Taner Özbenli, burada bir sosyal nörolojinin de imkânlarını görüyor.

  Kitap, Muzaffer Şerif’in bir düşünsel portesini çizerken, ders notlarını tutan öğrencisi eğitimci Hüseyin Avni Özbenli’yle de tanışmamızı sağlıyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13 x 19 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 243
  Barkod : 9789750533198

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Taner Özbenli

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.