Yedi Tepeli Şehir, İstanbul
Çağlar boyunca Roma, Doğu Roma, Latin ve Osmanlı gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kent; Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye gibi pek çok farklı isimle anılmıştır. Büründüğü her isimde farklı bir silüete dönen, dünyanın en eski ama en güzel şehirlerinden biri olan bu kent, size uçsuz bucaksız bir dünyanın kapısını aralar. Şimdi o kapıyı aralamanın tam zamanı...
Yüzyıllar boyunca pek çok şair, yazar, bilim insanı, devlet adamı ve seyyahlara ev sahipliği yapmış olan bu kent, topraklarında hüküm süren pek çok medeniyetin izlerini de günümüze kadar taşımayı başarmıştır. Kadim zamanlardan günümüze kadar uzanan bu tarihî geçmiş, her dönem kitaplara konu olmuştur. Öyle ki bu güzel kentin tarihine yolculuk edebileceğiniz, İstanbul'un ve tarihi mekânlarının kökenine inebileceğiniz, İstanbul'un arka mahallelerindeki değişime tanık olabileceğiniz, savaş yıllarını yeniden ve yeniden dimağınızda canlandırabileceğiniz, kültürel mirasın ışığında, doğasıyla, tarihî dokusuyla, farklı kültürlere sahip insanıyla yaşayan bir İstanbul'a şahitlik edebileceğiniz pek çok kaynak kitap bulunmaktadır.
Kitapları İncele »
Tarihte büyük imparatorlukların başkenti olan İstanbul, tarihî ve mimari yapıları bakımından dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir. Gezmesi günlerce süren, keyfi ise yıllarca hafızalardan silinmeyecek olan İstanbul, adeta bir açık hava müzesidir. Kapalı Çarşı'da bulunan bedestenlerde doyasıya alışveriş yapabileceğiniz, şehrin saraylarında tarihe yeniden eşlik edebileceğiniz, İstiklal Caddesi'nden Tünel'e doğru keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz, Galata Kulesi'nden gökyüzüne uzanabileceğiniz, Üsküdar'dan efsanelere konu olan Kız Kulesi'ni doyasıya seyredebileceğiniz, Batı'nın ve Doğu'nun tüm yönlerine şahit olabileceğiniz bu şehir, hem yaşayanlara hem de turistlere gecesi ve gündüzüyle bambaşka bir güzellik sunmaktadır.
Kitapları İncele »
"Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer,
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sâde bir semtini sevmek bile bir ömre değer."

Şiirlere, şarkılara, romanlara konu olan, Yahya Kemal'in de dediği gibi sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiği Aziz İstanbul!
Yüzyıllardır farklı kültürleri ve kimlikleri kucaklayan, her gün biraz daha değişip dönüşürken güzelliğinden asla ödün vermeyen İstanbul, bitmesini hiç istemediğimiz bir roman tadında... Onu yazan ellerde, onu söyleyen dillerde hep başka bir yönünü keşfettiğimiz bu tarihî yarımada, nesiller boyunca pek çok romanın da ana kahramanı gibidir. Bazen bir konağına davet eder sizi, bazen arka mahalledeki bir gecekonduya, bazen denize nazır bir yalının penceresini açar, bazen ise kapatır eski bir köşkün kapısını.
Bu kent; büyük aşklara, kavgalara, siyasi olaylara ve savaşlara şahit olmuştur, ama hep o ilk günkü ihtişamıyla...
Kitapları İncele »
Facebook Twitter Instagram
TOPKAPI