Yağmur Damlalarından Kolye

Joan Aiken

Tudem Yayınları

%30 indirim
29,00 TL 20,30 TL

Aiken, uçsuz bucaksız detaylarla süslediği düşlerini, sekiz ayrı masal ile büyülü bir tepsi üzerinde sunmuş okurlarına… Türk okurlar için geç bulunmuş bir hazine, hatta bir cevher değerini taşıyacak olan Yağmur Damlalarından Kolye, sınırları olmayan muhteşem bir hayal dünyasına doğru çıkılacak sıra dışı yolculuklar vaat ediyor. Yazarın anlattığı masallarda her şey olağan, her şey sanki olması gerektiği gibi… Onun için kitaptaki tüm doğaüstü olaylar-varlıklar, büyülü anlatılar âdeta gerçekmiş ve gerçek olabilirmiş gibi algılanıyor. Yağmur Damlalarından Kolye çocukların her gece dinlemekten bıkmayacakları türden masallar içeriyor. Öyle ki her dinleyişte farklı detaylar üzerine düşünerek değişik rüyalara dalmak da mümkün. Aiken’in büyülü kalemi ve kitabın çizeri Jan Pienkowski’nin muhteşem görselleri ile okurları sanatsal bir şölen bekliyor.

Kitaba adını da veren bir doğum günü masalı ile başlayan Yağmur Damlalarından Kolye, yine bir doğum günü masalı ile sonlanıyor. Her masal birbirinden güzel ve özgün. Kitabı özel kılan bir diğer yönü ise evrenselliği. Zaten dünya çapında bir klasik haline dönüşmesi de bunun en belirgin kanıtı. Yağmur Damlalarından Kolye’de, Kuzey Rüzgârı’nın Laura’ya armağan ettiği yağmur damlalarından yapılmış kolyenin Arabistanlı bir kralın eline geçmesi ile yaşananları görünce şaşıracak; elbiseleri küçük gelen Emma’nın, çamaşır ipine asılıyken kiminle karşılaştığını öğrenince hayrete kapılacak; elmalı turtasını bir parça gökyüzüyle pişiren yaşlı kadının, kocası ve kedisi ile çıktıkları macera dolu yolculuğa eşlik edecek; doğum günü gecesi evde yalnızlık çekmesin diye Janet’e gelen misafirler ile birdirbir oynayacaksınız. Bunlarla da yetinmeyip, bazı geceler, çölün tam ortasındaki bir tren istasyonunda yaşayan üç adamın düşünü kurdukları gezilere can yoldaşı olacak; Bayan Jones’un mayalı süt içirerek devleştirdiği tatlı ve nazik kedisi Mog’un başına nasıl ‘büyük’ bir bela geldiğine kahkahalarla gülecek; kendilerine “Pamukkurdu” adını veren dört kafadarın bir gecelik yatacak yer bulmak için neler yaptıklarına inanamayacak ve Nils’in binlerce yıldızdan yapılmış kırkyama yorganının çöl büyücüsü Ali Bey tarafından nasıl çalındığını görüp öfkeleneceksiniz.

Yağmur Damlalarından Kolye, masalları seven çocukların dinlemekten bıkmayacakları, okumayı seven çocukların tekrar tekrar okumaktan sıkılmayacakları, bir yanı hâlâ çocuk kalmış yetişkinlerin de hayal dünyalarına doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkacakları benzersiz bir kitap.

Joan Aiken’in ve Jan Pienkowski’nin yarattıkları bu büyülü dünyaya hepiniz hoş geldiniz!

“Doğrusu kitabın adını duyar duymaz etkilendim. Ve sanki içinde bulacağım hazineyi daha kapağından sezdim.”

- Simla Sunay, Remzi Kitap Gazetesi

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2016
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,00 x 18,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 86
Barkod : 9786059604758

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Ada Seyhan

Editör
Zarife Biliz

Genel Yayın Yönetmeni
İlke Aykanat Çam

Resimleyen / Çizen / Fotoğraf
Jan Pienkowski

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN