Wittgenstein Kurallar ve Özel Dil

Wittgenstein on Rules And Private Language

Saul Kripke

Litera Yayıncılık

%40 indirim
50,00 TL 30,00 TL
2 iş gününde temin

Yaşayan filozoflardan biri sayılan Saul A. Kripke´nin baş yapıtı ´Wittgenstein´ Türkçeye çevrildi! Kripke´nin daha önce yayınevimiz tarafından basılan ´Adlandırma ve Zorunluluk´ kitabından sonra bu eseri, Wittgenstein felsefesi üzerine yazılmış en yetkin değerlendirme kabul edilmektedir.Yazarının ´Kripkenstein´ diye isimlendirilmesine neden olan eser, Wittgenstein´ın felsefesinin anlaşılmasında kılavuzluk yapmasının yanında çağdaş şüphecilik ve post modernizmin belirsizliğine karşı gerçekliğin savunulması adına bir başyapıt olma niteliği de taşımaktadır!

Kripke´nin bu eseri, Wittgenstein´ın felsefi yaklaşımlarının genel olarak anlaşılmasını sağlayacak olan bir tür kılavuz kitaptır. Öyle ki bu kılavuzluk, Wittgenstein felsefesinin en temel iki sorunsalını ince detaylarda inceleyerek bütün sisteme ışık tutacak bir ustalıkla kaleme alınmıştır. En kesin matematiksel kuralların geçerliliği ve kesinliği ile zihinsel öznel duyumların dile getirilişindeki belirsizlik üzerine inşa edilmiş olan bu eser, yazarın ´Kripkenstein´ diye isimlendirilmesini ve Wittgenstein´ın en iyi yorumcusu şeklinde algılanmasını sağlamıştır.

Eserin asıl amacı kurallar ve özel dil sorunlarının ne şekilde işlenmiş olduğunu ortaya koyarak felsefi tartışmalar geleneğinde konunun uzantı ve eklentilerinin karşılaştırmalı bir incelenişidir. Her ne kadar yazar eserin betimleyici bir yöntemle inşa edildiğini söylemiş olsa da biz eserin çağdaş şüpheciliğin karşısında sabit gerçeklik savunusu yapan ve özellikle dil, matematiksel kesinlik ve nedensellik konularında postmodern belirsizliğe meydan okuyan bir başyapıt olduğunu düşünüyoruz.

Dil Felsefesi, Matematik Felsefesi, Zihin Felsefesi ve Psikolojinin temel kaynak eseri olabilecek nitelikteki bu şaheserin Türk okuyucusunu çağdaş felsefi tartışmaların ötesine taşıyacak ve nitelikli kazanımlar elde etmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte bu eseri okuyacak kişinin zikredilen disiplinlerle ilgili bir arkaplana sahip olması ve özellikle Wittgenstein felsefesine aşina olması kitabın daha iyi anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2007
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 200
Barkod : 9789756329382

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Berat Açıl

Editör
Muhittin Macit

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN