Uzak Dergisi Sayı: 1 Mart 2019

Kolektif

Karanlık Oda Kitapları

%30 indirim
25,00 TL 17,50 TL

Merhaba

Fotoğrafçı uzak olanı merak eder. Uzak, onun için bazen dünyanın bir ucu bazen de her gün geçtiği sokaktır. Fotoğrafı bir anlama aracı olarak kullanan bizler, belleğimizin bir yansımasını paylaşma
kaygısıyla fotoğraf çekiyoruz. Tanıklığımızın sonucu olan fotoğrafı zihnimizin süzgeci olarak kullanıyor ve dahası varlığımızın kanıtı olarak görüyoruz.

Uzak, 10 yılı aşkın bir hayalin, keşkelerle dolu sayısız muhabbetin, biriken dostlukların, yarım kalmış girişimlerin ama en çok da eksilmeyen bir tutkunun sonucu. Dijital medyanın tahakkümüne inat kağıdın kokusunu özleyen bir grup insanın yeteneklerini bir araya getirebilme becerisi, elinizde tuttuğunuz bu ilk sayının ortaya çıkmasını sağladı.

İlk sayıda, Türkiye belgesel fotoğrafının en önemli isimlerinden Haluk Çobanoğlu’ndan Arabesk’i, Fransız fotoğrafçı Olivier Remualdo’dan Sadhu rahiplerinin hikayesini, çalışmalarını İzmir’de sürdüren Mert Çakır ile birlikte Suriyeli mültecilerin memleketlerinden “uzaktaki” yaşam koşullarını belgelediğimiz Gurbet’i ve uzun yolculuklar yaparak uzak coğrafyalarda belgesel fotoğraf projeleri üreten Cevahir Buğu’dan Trans Sibirya Ekspresi’ni sayfalarımıza taşıyoruz. Benzersiz vahşi yaşam fotoğraflarıyla Özkan Özmen ve Kapadokya’nın hayranlık uyandıran coğrafyasını yıllardır kaydeden Nihat Yılmaz’la uzakları yakın ediyoruz. Ayrıca çağdaş fotoğraf çalışmaları ile dikkat çeken Sinem Dişli Cereyan ve Toros Mutlu Oraya Yürüdüğüm Gün serileri ile ilk sayımızda yerlerini alıyor. Ayrıca İnanç Avadit, Beril Erbil ve Nevzat Çapalov farklı bakış açılarından süzülen yazılarıyla ilk sayıya katkıda bulunuyorlar.

Tamamen bağımsız bir girişim olarak ortaya çıkan bu derginin ilk sayısında yaşadığımız keyfi, sonraki sayılara da taşıyacağımıza inanıyoruz. İkinci sayıda buluşmak dileğiyle…

- Tuncay Dersinlioğlu

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 20,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 90
Barkod : 3990000050608
Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA