Üçüncü Kültür

Bilimsel Devrimin Ötesi

John Brockman

Alfa Yayınları

%30 indirim
32,00 TL 22,40 TL
2 adet stoklarımızda

C. P. Snow’un İki Kültür kitabında bir tarafta yazınsal aydınlar, diğer tarafta bi­lim insanlarından oluşan iki kültür tanımlanmıştı. Bunun ötesine geçen Üçüncü Kültür yeni bir harekettir. Üçüncü kültür, iki kültürün arasındaki boşluğu dol­durmaya adaydır. Günümüzde bilimsel kültür artık toplum yaşamının aynlmaz bir parçasıdır. Nasıl ki klasikleri okumak kültür atmosferimizin vazgeçilmez bir bileşeniyse, Hubble’ın, Einstein’ın, Darwin’in eserleri de öyledir. www.edge.org etrafında toplanan Edge düşünürlerine göre aydının toplum­daki rolü iletişimi de içerir.

Aydınlar sadece bir şeyler bilen kişiler değil, farklı görüşleri sentezleyen ve nesillerinin düşüncelerini şekillendiren insanlardır. Üçüncü Kültür yazarlarının hedefinde bu sentezlerini halka aktarmak da var­dır; onlar yeni kamu aydınlarıdır. Günümüzde artık entelektüeller kaos ku­ramından, fizikten, moleküler biyolojiden, yapay zekadan, yapay yaşamdan, nöral ağlardan, büyük patlamadan, evrenin kaderinden, süper sicimlerden, biyoçeşitlilikten, nanoteknolojiden, insan genomundan, sıçramak evrimden, bulanık mantıktan, Gaia hipotezinden, sanal gerçeklikten vb habersiz kal­ma lüksüne sahip değildir. Bunlar, gezegendeki herkesin hayatını etkileyecek konular. Bu konulardan habersiz kalan aydınlar topluma bir şey aktaramaz, fikir üretemez.

“Bilim insanları ve akademisyenlerin özgün fikirlerini diğer alanlardaki kişilerce oku­nan kitaplarla iletmeleri fikrini takdir ediyorum.”

- Richard Dawkin"

“Çift Sarmal’dan sonra bilim üzerine yazılmış en önemli kitap.”

- Robert Matthews, New Scientist

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2015
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 400
Barkod : 9786051710211

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Yelda Türedi

Editör
Kerem Cankoçak

Kapak Tasarım
Aslı Sezer

Genel Yayın Yönetmeni
Mustafa Küpüşoğlu

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA