Türkiye'de İç Güvenlik Yönetimi ve Terörle Mücadele

Erkan Çapar

Adalet Yayınevi

%10 indirim
23,00 TL 20,70 TL

Bu çalışmada betimsel ve tarihsel bir yöntem benimsenerek; öncelikle konu hakkındaki temel kavramların açıklaması tarihsel ve güncel kaynaklardan faydalanılarak yapılmış, daha sonra betimleyici bir yaklaşımla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin mevcut idari yapısı ve bu yapı içersinde güvenlik teşkilatlarının yeri incelenmiştir. Güvenlik teşkilatlarının tüm birimlerinin terörle mücadelede görev almadıkları gerçeği göz önünde tutularak terörle mücadele birimleri yakından incelenmiştir.

Bu genel çerçeveden sonra 1984 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti’nin terörle mücadele konsepti ve stratejisi incelenerek, dönüm noktaları ve değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu yapılırken hem silahlı kuvvetlerin hem de emniyet ve jandarma teşkilatının örgütsel yapısı, personel kaynakları ve terörle mücadele birimleri üzerinde durulmuştur.

Araştırmanın sonunda da ulaşılan sonuçlar kişisel deneyim ve bilgilerin ışığında bir analize tabi tutulmuş, terörle mücadelenin daha etkin ve sonuç odaklı olması için iç güvenlik yönetim modelimizde yapılması gereken değişiklikler ile örgütsel ve yönetsel anlamda alınması gereken tedbirler konusunda bir öneri demeti üretilmeye çalışılmıştır. Bütün bunlar için Türkçe ve yabancı kaynaklar taranarak, konu hakkında bilimsel tartışmalardan mümkün olduğu kadar yararlanılmaya çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

Kuramsal Çerçeve ve Temel Kavramlar
Türkiye’nin İdari Yapısı ve İç Güvenlik Yönetimi
Türkiye’de Ayrılıkçı Terörle Mücadelenin Tarihi ve Yönetsel İşlevler Açısından Değerlendirilmesi

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2013
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 354
Barkod : 9786051461632

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Özgül Emekçi Özbudak

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN