Tenkitname

Celaleddin Rumi’yi Anlamak

Bekir Çöl

Ortak Akıl Yayınları

%40 indirim
33,00 TL 19,80 TL
3 iş gününde temin

Celaleddin Rûmî, eseri Mesnevî’yi takdim ederken Kur’an ile kıyaslama yapar. “

Mesnevî âlemlerin Rabbinden inmedir. Din asıllarının asıllarının asıllarıdır. Tanrı’nın en büyük fıkhı, en aydın yolu, en açık bürhanıdır. Mesnevi içinde kandil bulunan kandilliğe benzer. Şüphe yok ki Mesnevî gönüllere şifadır.” der.

Rûmî, Mesnevî’sini Kur’an gibi görmeyenlere karşı çok tahammülsüz ve serttir.
Sultan Veled bunu şöyle anlatıyor: “Bir dostu; ‘Mevlana neden Mesnevî’ye Allah kelamı diyor, böyle demese daha iyi olacak, başkalarına izah etmekte zorlanıyoruz’ der.

Bunu duyan Mevlânâ şöyle çıkışır: ‘Ey eşek, niye Kur’an değildir? Ey köpek, neden Kur’an değildir? Ey kahpenin dölü, niye Kur’an değildir? Bizim Mesnevî’miz Kur’an’dan daha yücedir ve onu Kur’an görmeyen eşektir’ der.”

İslam’ı Kur’an üzerinden tahrif edemeyen gayrimüslimler, mezhebî taassup, uydurma hadisler ve tasavvuf üzerinden buna yelteniyorlar. Dolayısıyla Kur’an’a paralel kitaplar ihdas ederek vahyi hayatın kurucu öznesi olmaktan çıkarıp, onu tarihe hapsetmek istiyorlar. Bu projenin ipliğini pazara çıkarmak için bir taş atalım istedik. Bu minvalde tasavvufi öğretinin ülkemizdeki en muteber ismi olan Rûmî’yi ve eserlerini sizler için kritik ettik.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 408
Barkod : 9786050611816

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Genel Yayın Yönetmeni
Haldun Şeker

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN