Shakespare'i Anımsamak ve Unutmak

Peter Brook

HayalPerest Kitap

%35 indirim
9,26 TL 6,02 TL
Tükendi

Elinize bir gazete alıyorsunuz bugünün gazetesi olduğunu düşünüyorsunuz ve ilgiyle okuyorsunuz. Sonra birdenbire bunun dünkü gazete olduğunu fark ediyorsunuz ve artık ilginizi çekmez oluyor. Peki bu neden böyle?

Öyleyse bir önceki günün gazetesinden bir sayfa ile yüzlerce yıl önce yazılmış bir Shakespeare sayfasının arasındaki fark nedir? Shakespeare neden eskimiyor? Basit, saçma sapan bir soru gibi duruyor bu. Ama aslında düşünürseniz, basit yanıtlar hiçbirimizi tatmin etmeyi başaramıyor. Çünkü nedir basit yanıt? Örneğin, "Shakespeare bir dahiydi." "Dahi" sözcüğünden nasıl bir anlayış edinebiliyoruz? Veya "Shakespeare, zamanının yetiştirdiği büyük bir adamdı." Bu neyi anlamamızı sağlıyor? Ya da çağdaş eleştiri okulunun verebileceği yanıtları ele alalım: "Shakespeare bir kadın yerine bir oğlanla yatmayı tercih ederdi." Shakespeare fenomeninin gerçek gizemini herhangi bir biçimde çözer mi bu?

Hepiniz hatırlarsınız, kısa bir süre öncesine kadar insanlar ciddi ciddi Shakespeare'in gerçekten var olup olmadığını bulmaya çalışıyorlardı ve son yüzyılda Bacon, Marlowe, Oxford gibi başka başka isimleri 'Shakespeare' yerine koyan pek çok teori üretildi. Saçma olan şu ki, bu da bir işimize yaramıyor. İsmi değiştirmiş oluyorsunuz, o kadar. Gizem devam ediyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2010
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 95
Barkod : 9786058890138

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Yeşim Harcanoğlu

Editör
Erdem Öztop

Kapak Tasarım
Hürel Çobanoğlu

Genel Yayın Yönetmeni
Murat Karagöz

Facebook Twitter Instagram
GALATA