Post Öykü İki Aylık Öykü Dergisi Sayı : 23 Temmuz - Ağustos 2018

Kolektif

Post Öykü Dergisi

%25 indirim
13,86 TL 10,39 TL
1 adet stoklarımızda

Post Öykü’nün 23. sayısı huzurlarınızda!

Cemal Şakar’ın “Bazen Gelecek Gelmez” öyküsüyle açılan dergi Handan Acar Yıldız, Ali Yağan, Betül Yavuz, Murat Murat öyküleri ile devam ediyor. Çeviri öykülerde Locus ve Hugo ödüllü bilim kurgu yazarı N. K. Jemisin var. Elbette Selma Aksoy Türköz çevirisiyle. Temmuz Ağustos sayısının diğer öykücüleri; Eda İşler, Ali Can Eren ve Ömer Çelik.

22.sayıda duyurulan Post Apokaliptik öykü atölyesi Remzi Şimşek ve Onurhan Ersoy’un hikâyelerinde ete kemiğe bürünürken daha da fazlası isteniyor olmalı ki atölye devam ediyor. (Yazdığınız öyküleri 1 Ağustos’a kadar postoyku@gmail.com’a yollayabilirsiniz.)

23. sayının dosya konusu ise yeniden yazım. Gülhan Tuba Çelik’in editörlüğünde hazırlanan “Yeniden Yazabiliyor muyuz?” dosyasında Hayrettin Orhanoğlu geleneği yeniden yorumlayan post modern metinlere kuşatıcı bir bakış getirerek “merak” ile güçlü bir bağ kuruyor. Bülent Ayyıldız yadırgatmanın estetiği üzerine sistematik yorumlarda bulunurken birçok edebi esere farklı bir gözle bakmamıza olanak sağlıyor. Kağan Gariper yeniden yazmanın mantığı üzerinde akıl yürüten bir makale ile katkı sağlarken; Can Acer, Borges’in öyküsü “Don Kişot Yazarı Pierre Menard” üzerinden yeniden yazmanın farklı yönlerini araştırıyor. Dosyanın son yazısı Suavi Kemal Yazgıç’tan. Yazgıç, Tomris Uyar ve Murathan Mungan’ın “şahmeran” imgelerinden hareketle yeniden yazım arayışlarının peşine düşüyor. Dosya kapsamında yürütülen soruşturmaya cevap veren isimler ise: Abdullah Harmancı, Ahmet Sarı, Cemal Şakar, Dursun Ali Tökel, Güngör Karauğuz, Peyami Safa Gülay ve Senem Gezeroğlu.

Dergi Postası’nda Asım Öz, Ayrıntı Dergi’nin yoluna ışık tutuyor.

Balkanlarda Dört Öykücünün Sohbetleri

Post Sohbet, Balkanlarda Dört Öykücü başlığıyla geliyor. Bu bölümde Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği Edirne’den Mostar’a Kültür Kervanı programında; Necip Tosun, Cemal Şakar, Abullah Harmancı ve Aykut Ertuğrul’un Üsküp, Prizren ve Sarajevo’da gerçekleştirdiği öykü oturumları yer alıyor.

Post Kitap bölümünde Dürdane Çınar, Ali Oktay Özbayrak, Betül Sezgin, Ahmet Kırtekin ve Ertuğrul Emin Akgün; Cemal Şakar, Orçun Ünal, Filibeli Ahmet Hilmi, Elif Genç ve Remzi Şimşek’in öykü kitaplarına değiniyor.

Dört artı bir bölümünde beş öykücü bir kitabı değerlendirmeye devam ediyor. Gülhan Tuba Çelik, Ahmet Melih Karauğuz, Arda Arel, Ali Güney ve Mahmut Sami Yıldız’ın bu sayıdaki konuğu Mehmet Kahraman ve üçüncü öykü kitabı Babamı Öldüren Şeyler.

İyi de Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken?

Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken bölümünde Aykut Ertuğrul, Güray Süngü, Furkan Çalışkan hayatlarında iz bırakan isimleri, film kahramanlarını ya da kitapları yazmaya devam ediyor. Bu bölüm samimiyetiyle mutlaka kalbimize dokunuyor.

Yunus Meşe Öyküde Genç İzler’i yazmaya devam ediyor. Bu sayının öykücüsü Regaib Albayrak.

Mini söyleşide Dünyadan Çıkış Yayınları, ilk kitap söyleşisinde Elif Genç konuk oluyor.

Artık kemikleşmiş bölümlerde ise Necip Tosun günlükleri, Cemal Şakar Fragmanları ve Güven Adıgüzel’in Kırkıncı Oda’sı var.

Keyifli okumalar.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 22,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 176
Barkod : 3990000029417
Facebook Twitter Instagram
GALATA