Öğretmenim!.. - Anılarla Mersin ve Öğretmen Okulu Ciltli

Arif Bilgin

Tulpars Yayınevi

%30 indirim
35,00 TL 24,50 TL

Binlerce Anadolu genci için çok önemli bir dönüm noktası olan Mersin Öğretmen Okulu[1]nda 4 yıl (1968-72) yatılı okudum. Bu sürede yaşadığım, görüp duyduğum anılarımı yazarak geleceğe ve adı geçen geçmeyen okuldaşlarıma havale etmek istedim.

İnsanı/okulumuzun öğrencisini yazdım. Koğuşları, kendine has kokusunu; ranza, yatak ve nevresimleri; arkadaşları, abartıları, sitemleri, fedakarlıkları, münakaşaları kavgaları, yaramazlıkları, şakaları, hataları, uysallıkları, duygusallığı, aşkları kara sevdaları yazdım. Yeri geldi 50’li yıllarla 70’li yılları mukayese ettim; yeri geldi köyden kasabadan çıkmamış insanın Mersin’e gelmesiyle başlayan değişimi ve oluşumu yazdım.

Okulu yazdım. Bir döneme damga vuran öğretmen okulunu; faydasını önemini, güzelliğini, katkılarını; eğitimin nasıl gelişme yenileşme ve atılım mekanizması olduğunu sezdirdim.

Mersin’i yazdım. 1960’lı, 70’li yılların Mersin’ini; o günlerden bugüne değişimleri; 1968’deki seli gardan okulumuza meydana gelen fiziki değişiklikleri yazdım.

Okuyunca kahkahayla güldüğünüz de olacak hüzünlendiğini de. Bir yaşadığınız acı veya tatlı anılar gelecek aklınıza, bir unuttum zannettiğiniz şu insan, bu öğretmen, o yer...

1965-1978 dönemlerine ait 160’ın üzerinde fotoğraf kullandım. Bunları özel arşivimden, sınıf arkadaşlarımdan ve okulumuzun mersinogretmenokulu.net sitesinden aldım. Mümkün olsaydı da tüm mezunlarımızın fotoğraflarına kronolojik olarak, tek tek ve sınıflar halinde yer verebilseydim.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltli
Basım Tarihi : Aralık 2018
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 368
Barkod : 9786059238380
Facebook Twitter Instagram
SALACAK