Niğdeli Saz Sanatçıları ve Eserleri

Serenat İstanbullu

Eğitim Yayınevi - Ders Kitapları

%20 indirim
35,00 TL 28,00 TL
5 adet stoklarımızda

Niğdeli saz sanatçıları, Niğde kültüründe büyüyüp yetişmiş, bu coğrafyanın gelenek ve göreneklerini, halkın genel karakterini tanıyıp özümseyerek kendilerini ve çalışmalarını biçimlendirmiş kişilerdir. Onlara ait sözler, şiirler, besteler, türküler de Niğde’nin öz yaşantısıyla yoğrulmuştur ve Niğde kültürünü bir ayna gibi yansıtan özeliklere sahiplerdir.

Ezgileri, tavrı ve söz içeriği ile burcu burcu Niğde kokan bu eserlerin, ilerleyen yıllarda yaratıcıları ile birlikte kaybolup gitmesine göz yummak Niğde için büyük ve önemli bir kültürel kayıp olacaktı. Bu inançla, Niğdeli saz sanatçılarına ait eserleri kayıt altına alıp, yazıya dönüştürmek fikrinin bir araştırmacı olarak onlara karşı yapabileceğim bir vefa davranışı, Türk halk kültürü ve Niğde halk müziği adına önemli bir katkı olacağı düşüncesi ile elinizdeki çalışmayı gerçekleştirdim.

Niğde müzik kültürünün yazıya aktarılması, tanıtılması, yaşatılması ve yayılmasına hizmet etme amacını taşıyan bu kitapta yer alan eserlerin bugün beste; yarın ise Niğde türküleri olacağına kuşkum yok. Çünkü derlemiş olduğum eserler Niğde ve çevresinde daha şimdiden dilden dile aktarılmakta, düğünlerde, toplantılarda ve konserlerde çalınıp söylenmektedir.

Niğde müzik kültürünün, saz sanatçılarının yaşam öykülerinin, müziksel çalışmalarının ve onlara ait eserlerin yer aldığı çalışmamın Niğde kültürüne, Niğde halk müziği çalışmalarına ve halk müziğimize yarar sağlamasını dilerim.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2018
Basım Yeri : Türkiye / Konya
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 160
Barkod : 9789752475632

Kategoriler

Facebook Twitter Instagram
TOPKAPI