Milli Mücadelede Güney Cephesi Maraş (Ciltsiz)

Yaşar Akbıyık

Atatürk Araştırma Merkezi

%25 indirim
20,00 TL 15,00 TL
3 adet stoklarımızda

İçeriği başlığını çok aşmış olan bu çalışma ülkemizde önemi yeni yeni fark edilen şehir ve bölge tarihi üzerine metodolojik olarak yapılan ilk araştırmadır. Büyük ve stratejik öneme sahip bir ulke olan Türkiye'nin geçmişinden gelen avantaj ve dezavantajlar tarihinin derinliklerinde yatmaktadır. Bölgesel çalışmalar Türkiye'nin sosyokültürel yapısını aydınlatmada, ülkemizin karşılaştığı sorunların çözümünde birer rehberdir. Bu çalışma, Maraş ve yöresinin bölgesel tarihini aydınlatırken. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu, sözde Ermeni soykırımı, milli birliğimizi tehdit eden bölücülük, dünya güçlerinin bölgemizdeki rekabetleri ve gerçekleştirmek istedikleri senaryolann temelinin asırlar öncesine dayandığını ortaya koymuştur. Bu yönüyle mevcut çalışma, günumüz problemlerinin kökenine ışık tutmakta, çözüm yolunda bilgi temelli ipuçları vermektedir.

Bunlann yanında. Milli Mücadele'de Güney Cephesi'nde gelişen olaylar içinde, Mara'ta verilen insanüstü mücadeleyi ve buna bağlı olarak gelişen olayları anlatmaktadır. Maraş'ın işgali nasıl başlamış nasıl bitmiştir? Milli Mücadele'nin ilk zaferi nasıl kazanılmiştır? Halk kahramanı Sütçü İmam kimdir ve ne yapmıştır? Maraş halkı Fransızlann indirdiği Türk Bayrağını büyük bir cesaret ve yüreklilikle kale burcuna diktiği Bayrak Olayı nasıl gelişmiştir? Fransız-Ermeni guçlerinin saldırıları karşısında halkın önce sabırlı ve metanetli, sonra sözlü ve en sonunda bir yanardağ gibi patlayan tepkisi karşısında Fransız ve Ermeniler nasıl kaçmişlardir?

Şanlı tarihimize açtığımız bir pencereden İsviçre'nin Le Matin gazetesinin: "Bu, Napolyon'un Rusya çekilişinin bir sayfası oldu' diye dünyaya duyurduğu, gelişmeleri askeri, siyasi ve sosyal boyutlarıyla okuyucuya sunmanın sevinci içindeyim. Amacımız son derece zengin ve ihtişamlı, ender rastlanan bir geçmişi ortaya koymaktır.  

                                                                      Prof. Dr. Yaşar Akbıyık

 

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2015
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 442
Barkod : 9789751631145
Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA