Marx, Engels, Lenin

Üç Devrimci, Üç Lider, Üç İnsan

Emre Öztürk

Siyah Beyaz Yayınları

%40 indirim
32,41 TL 19,45 TL
2 adet stoklarımızda

Elinizdeki kitap Marx, Engels, Lenin' in hayatı ve eserleri üzerine bir el kitabı çalışmasıdır.

MARX: ...Marksizm, 19. yüzyılda kendi açılarından zirveye ulaşmış olan üç düşünsel kaynaktan beslenmiştir: İngiliz ekonomi-politiği, Alman felsefesi ve Fransız ütopik sosyalizmi. Bu üç bileşen, Marx ve Engels tarafından yoğun bir entelektüel ve siyasal eleştiriden geçirilerek eşit ve özgür bir insanlık ütopyasının yaşama geçirilmesinin teorisi ve pratiği olarak Marksizm’de erimiş ve dönüştürülmüştür. Marx modernleşmenin hızlandığı bu dönemin devrimci karakterinin sözcüsü olacaktır.

ENGELS: ...Engels, genç yaşında İngiltere de sosyalist olmuştu. Mancester’da, o zamanki İngiliz işçi hareketinin şefleri ile tanışmış ve yazılarını İngiliz sosyalist basınında yayınlamıştı. Hemen bütün Avrupa dillerini, Rusça dahil, biliyordu. 

LENİN: ...Lenin lise müdürünün verdiği olumlu referansla 1887 sonbaharında Kazan Üniversitesi' ne bağlı Hukuk Fakültesine girdi. Ama 3 ay geçmeden yasadışı bir öğrenci toplantısına katıldığı gerekçesiyle okuldan atıldı. Ardından güvenlik gözetiminde tutulmak üzere ablasının da bir süreden beri sürgün kaldığı Kokuşkino köyüne gönderildi. 1888 sonbaharında Kazan' a dönmesine izin verildiyse de yeniden üniversiteye girmesi önlendi. Bu sırada sürgündeki devrimcilerle tanışarak, büyük bir istekle devrimci siyasal literatürü okumaya yöneldi. Özellikle Marx’ın '' Das Kapital'' i üzerinde derin bir etki bıraktı. Bu okuma sürecinde Marksizm’i benimsedi.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2017
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 560
Barkod : 9786059544283
Facebook Twitter Instagram
TOPKAPI