Küresel Dünyada ve Türkiye’de Cezaevleri

Mustafa Peköz

Vivo Yayınevi

%40 indirim
40,00 TL 24,00 TL

“(…) Cezaevleri denilen icat, suçlu veya suçluyla mücadelede bir işe yaramıyorsa, köklü ve kalıcı bir çözüm üretemiyorsa o halde neden var?

İşte sevgili Mustafa Peköz’ün yaptığı bu çalışma, meseleye bütünlüklü bakabilme konusunda bize geniş bir imkân sunuyor. Cezaevleri gerçeğinin tarihsel açıdan ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve hukuki gelişmelerden ve bütün bunlarla bağlantılı olarak hükmetme/egemenlik/otorite kavramlarından ayrı ele alınamayacağını ortaya koyuyor.

Türkiye ve Dünya çapında cezaevleri hakkında yapılmış çok sayıda değerli çalışma var. Ancak Dr. Mustafa Peköz, ilk defa bu kapsamda bir çalışma ile meselenin tarihsel, ekonomik, hukuki, siyasi ve kültürel boyutlarını aynı perspektif etrafında buluşturarak, konuya ilgi duyanların işini bir hayli kolaylaştırıyor. Küresel sistemin bir parçası olarak cezaevlerinin yerini, konumunu, önemini anlamamızı sağlayarak yukarıdaki basit sorunun basit cevabını da veriyor. Cezaevleri suçla mücadele için değil, insanın üzerinde tahakkümü esas alan otoritenin varlığına ihtiyaç duyan küresel sistemin devamı için vardır.”

- Selahattin Demirtaş

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 281
Barkod : 9786050666366
Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN