Karnavaldan Romana

Edebiyat Teorisinden Dil Felsefesine Seçme Yazılar

The Dialogic Imagination; Speech Genres & Other Late Essays; Rabelais and his World; Problems of Dostoevsky’s Poetics

Mikhail Bakhtin

Ayrıntı Yayınları

%35 indirim
40,00 TL 26,00 TL
7 adet stoklarımızda

Mihail Bahtin 1920’lerde başlayıp 1975’teki ölümüne dek Sovyetler Birliği’nde sürdürdüğü çalışmalarla Avrupa ve ABD’nin 1980 sonrası entelektüel ortamına damgasını vurmuş bir dil felsefecisi, kültür ve edebiyat teorisyenidir.

Bu konulardaki tartışmalara ’60’larda egemen olan yapısalcı ve ’70’lerde yaygınlık kazanan yapısalcılık sonrası yaklaşımların sınırlarının belirlenip aşılması yolundaki çabaların en güçlü, en verimli esin kaynağı olmuştur. Yapıtlarını, kendisinden habersiz, hatta kendisinden sonra geliştirilmiş birçok kurama verilmiş yanıtlar olarak okumak mümkündür.

Biçimciliğe ve yapısalcılığa yanıtında tarihselliği ve sözün toplumsal yaşamını; yapısalcılık sonrası antihümanist kuşkuculuğa yanıtında da bağlamsallığı ve toplumsal bir ütopyayı kavramlaştırmanın dilini oluşturmuştur. Marksist eleştiriye, kaba indirgemeciliğe direnen, dilin ve edebiyatın toplumsal yaşamı kurma işlevini vurgulayan bir boyut katmıştır. Günümüzde feminist, postkolonyalist, Marksist eleştiri söylemlerinde, kültür çalışmaları alanında, Bahtin’in diyalog ve karnaval kavramlarına değinmeden ilerleyen bir tartışma bulmak zordur.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 368
Barkod : 9789755393384

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Cem Soydemir

Katkıda Bulunan (İçerik)
Mehmet Küçük
Mehmet Celep

Derleyen
Sibel Irzık

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA