İstanbul’un 100 Mezar Taşı

İstanbul'un Yüzleri Serisi - 65 / Fotoğraflı

Ali Rıza Özcan

Kültür A.Ş.

%30 indirim
40,00 TL 28,00 TL
3 adet stoklarımızda

Arapça kökenli bir kelime olan mezar kelimesi; "ziyaret yeri, ziyaret edilen ve ölünün gömüldüğü yer" anlamlarına gelir. Bunun yanında mezara; kabir, sin, makber, makbere medfen, inzivagâh, habgâh (uyku yeri) ve aramgâh-ı ebedi (sonsuz dinlenme yeri), halvetgâh-ı manevi (manevi görüşme yeri) gibi isimlerde verilmiştir.

Mevleviler, ölüler ve mezarlıklar için "susanlar, susmuşlar" anlamında "hamuşân" ifadesini kullanırlar. Toplu halde bulunan mezarlar ise mezalık, mezaristan, kabristan veya hazire olarak anılır.

Cami, tekke, türbe etrafında bulunan hususi mezarlıklar için ise hazire tabiri kullanılır.Mezarlar üzerine dikilen veya konulan taşlar; genellikle kapak taşı, baş taşı, ayak taşı olmak üzere üç kısımdan oluşur.

İstanbul'un 100 Mezar Taşı adlı çalışmada İstanbul mezarlık, hazire ve müzelerinde bulunan mezar taşlarının seçiminde; yüzyıl, meslek grupları, cinsiyet, estetik, şahsiyet, coğrafya, ölüm sebebi gibi, kriterler göz önünde tutulmuştur. Bunun yanında taşalr; yazı çeşidi, serpuş, süsleme unsurları açısından da değerlendirilmeye çalışılmıştır.

İstanbul'da farklı din ve dönemlere ait mezarlara örnek olarak; Roma, Bizans, Musevi, Rum Protestan ve Ermeni Katolik mezar taşları çalışmaya dahil edilmiştir.

Ali Rıza Özcan

 

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2012
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 181
Barkod : 9786054595228

Katkıda Bulunanlar

Editör
Esra Erkal
Uğur Aktaş
Güney Ongun

Genel Yayın Yönetmeni
Fatih Yavaş

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA