İstanbul’un 100 Karikatüristi

Şefik Memiş, İbrahim Yarış

Kültür A.Ş.

%30 indirim
40,00 TL 28,00 TL
6 adet stoklarımızda

İstanbul, mizahın da başkentidir. Çünkü her renk ve her meşrepten bu büyük metropole gelen insanlar, zengin, güçlü ve köklü bir mizah anlayışı oluşturmuşlardır. Mizahın çizgiyle buluşmasıyla da İstanbul'un çizerleri bu mizah sahnesinde yerini almıştır. 1870 yılında Diyojen dergisinde Nişan Berberyan ve Ali Fuat Bey ile başlayan karikatür geleneği; Cemil Cem, Cemal Nadir, Ramiz Gökçe, Oğuz Aral dev isimlerle bugüne ulaşmıştır.

Bu isimler karikatürü adeta geleneksel bir sanat haline haline dönüştürmüşlerdir. Anılması gereken öenmli bir konu da, karikatürlerin ve karikatüristin gelişmesini, ekoller oluşturup yaygınlaşmasını ve her daim taze ve güçlü bir kaynak gibi bugüne ulaşmasını sağlayan mizah dergileridir. Şayet bu dergiler olmasaydı, ne gelişmiş bir çizgi-mizahtan ne de yetenekli karikatüristlerden bahsedebilirdik.

Sonuç olarak bu kitap sadece karikatüristlerimizi ve onların çizgilerini anlatmakla yetinmiyor. Bunun yanı sıra son 150 yıllık sosyal, kültürel, siyasal ve kentsel yaşantımıza ilişkin ipuçları da veriyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2010
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 178
Barkod : 9786055592332

Katkıda Bulunanlar

Editör
Uğur Aktaş
Güney Ongun

Genel Yayın Yönetmeni
Nevzat Bayhan

Grafik Uygulama
Tuğrul Peker
Sibel Gündoğdu Tabanoğlu

Facebook Twitter Instagram
GALATA