İstanbul'da Yaşam 18. ve 19. Yüzyıllar

Sefaretler Elçilikler-Anlaşmalar

Cahit Bilim

Bilimya Yayınevi

%40 indirim
52,00 TL 31,20 TL
9 adet stoklarımızda

Tüm ülkelerin başkentleri, o ülkenin sembolü olmuştur. Uluslararası literatürde de ülkenin adı yerine bile kullanılmıştır. Her türlü kültürel ve sosyal kurumlar, ne varsa oraya yapılmıştır. Bu tarihte de böyleydi. Bizans, İstanbul’da caddeler, alanlar, obeliskleriyle Hipodrom, saraylar (büyük saray, Blakhernai, Bukoleon), kiliseler (Ayasofya, Aya İrini, Kariye, Küçük Ayasofya), üniversite yaptırmıştır.
Osmanlılar da kenti ihya ettiler. Okullar (Üniversite), kütüphaneler, saraylar, (Topkapı, Beylerbeyi, Dolmabahçe, Yıldız), Kasırlar (Küçüksu, Ihlamur). Boğaziçi köşk ve yalıları, görkemli külliyeli camiler, müzeler, tiyatrolar, çeşmeler yaptırdılar.
Her dalda sanatçılar da İstanbul’da toplandı. Kapan hanlar, hanlar, bedestenler, çarşılar; Doğu-Batı ticaretinin merkeziydi. Yönetim yeri (saray) İstanbul’daydı. Yabancı elçilikler, İstanbul’daydı; sefirler buradan yurt dışına gidip geldiler. Yabancı diplomatlar, gezginler, sanatçılar İstanbul’a geldiler. İstanbul doğa harikası bir yerdeydi. Dünyada hiçbir kent, bu kadar seçkin bir konuma sahip değildi. İşte bu kitap, böyle bir kentin XVIII - XIX. Yüzyıllardaki kültürel ve sosyal yaşantısını anlatıyor. Konular, bilimsel dipnot ve bibliyografya ile desteklenmiştir. Asya ve Avrupa arasında letafette yarışan İstanbul, hayalleri bile aşan güzelliktedir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 304
Barkod : 9786056784644
Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA