İngiliz Casus Lawrence ve 27 Madde

Saner Sarı

Kozmostar Yayınevi

%40 indirim
18,00 TL 10,80 TL
48 adet stoklarımızda

1917 Ağustos’unda, İngiliz Yüksek Komiserliği tarafından Thomas Edward Lawrence’a, İngiliz Subayları tarafından kullanılabilecek, Araplarla ilgili ne öğrendiğini anlatan bir el kitabı yazması görevi verilir.

Lawrence’in tespitlerine ait “27 Madde”lik ilkeler manzumesi uluslaşma sürecinde yer alan yönetici insanlarla birlikte çalışmanın felsefi ilkelerini ortaya koyar, Arap Bülteninde yayınlanır ve askeri liderler için okunması gereken bir dokümana dönüştürülür. Irak Savaşından hemen önce ABD Dış İlişkiler Konseyi tarafından Saddam’ın devrilmesinden sonra Irak’ın yönetilmesine yönelik uygulanacak planın yüzyıl önce yazılmış “27 Madde”ye dayandırılması ise tesadüf değildir. “27 Madde”, yüzyıl önce gelişen olaylara ışık tutmasının ötesinde günümüzde tekerrür eden olaylar silsilesinin aynası gibidir.

Kısacası ve her şeyden önemlisi Lawrence’in Maddeleri savaş alanında başlar ancak onların kıymeti; yönetim, liderlik ve iş dünyasının ötesine kadar uzanır. Söz konusu maddelerin, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (Central Intelligence Agency-CIA)’nın resmi internet sitesi çalışmalar bölümü başta olmak üzere birçok istihbarat teşkilatı tarafından dikkatle incelendiği görülmektedir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 96
Barkod : 9786056966149
Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA