Ihlamur Dergisi Sayı: 101 Nisan 2021

Kolektif

Ihlamur Dergisi Yayınları

%27 indirim
25,00 TL 18,25 TL

Hayaller, hevesler, istek, azim ama illâ ki çalışma… Hem de çok çalışma! Edebiyat dergiciliğinin şifresi burada. Defaten dile getirdiğimiz Konya Selçuk Üniversitesi kantinindeki birkaç edebiyata gönüllü gencin hikâyesidir Ihlamur Dergisi. Konya ovasının orta yerine dikilip fedakârlıkla sulanan, azimle çalışmamızın karşılığıdır Ihlamur. O fidan geçen ay biraz daha boy attı; kökleri biraz daha toprağın derinliklerine indi. 100. Sayımızın mutluluğunu, gururunu yazar dostlarımızla, siz okurlarımızla hep birlikte yaşadık.

Derginin mutfağına girenlerce malumdur; süreli yayın zamanla yarış isteyen bir iştir. Tam dergi hazır baskıya gönderildi diye kahvemizi yudumlarken önümüzdeki ayın dosya konuları, yazılar, şiirler zihninize düşüverir. Baskıdan gelen derginin dağıtımı vs… Bu süreç hep bu döngü içerisinde tekrarlar durur. Biz de bu hıza ayak uydurup sürekli koştururken ne geçtiğimiz sayılarda neler yaptığımızın farkına varabildik ne de geriye dönüp inceleme, değerlendirme, yorumlama fırsatımız oldu. 100. Sayıyı kendimize ayırıp genelde edebiyat dergiciliği, özelde de Ihlamur olunca bizim için de soluklanıp kendimize bakmamıza, özeleştiri yapmamıza vesile oldu. Yazar dostların, okurların Ihlamur Dergisi için söylediklerini dinledik, şimdiye kadar yaptığımız dosyalardan, özel sayılardan öğrendiklerimizi tarttık, hatalarımızdan ders çıkarttık, güzellikleri sürdürmek için altlarını çizdik. Eski defterlerimizi açıp kazancımızı hesap ettik. İyi de kazanmışız. Sayısı binlerle ifade edilen yazar dost kazanmışız, onlarca yaşayan ustaya vefamızı gösterip onların mutluluklarına ortak olmuş, hayır duasını kazanmışız. Anadolu’nun dört bir yanında bizleri takip eden edebiyat seven dostlar kazanmışız. Dergi çıkartmak meşakkatli iş, gideri gelirinden fazla… Her biri bir kitap değerindeki 100 sayımızda, Ömer Seyfettin ve İstiklal Ajandası çalışmalarımızda ve armağan kitaplarımızda yolumuzu aydınlatan mihmandarlar ve her birinde yükümüzü hafifleten dostlar kazanmışız.

Önümüzdeki süreçte gölgesinde şairlerin, yazarların nefeslendiği, dallarında şiir kitabı, romanlar, hikâye kitabı meyveleri olan koca bir Ihlamur meydana getirmek arzusuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

100. sayımızda müstakil bir ilksöz yazmadık. Edebiyat dergilerince adeta manifesto haline gelen merhum Cemil Meriç’in “Dergi, Hür Tefekkürün Kalesi” yazısından daha uygunu olamazdı. Bu vesile ile yazıyı yayınlamamıza müsaade eden sevgili Ümit Meriç’e ayrıca teşekkür ediyoruz.

100. sayımızda ilk bölümünü yayınladığımız “Edebiyat Dergiciliğimiz” soruşturması bu sayımızda devam ediyor. Ihlamur geleneği olan yaşayan ustalara vefa dosyalarına devam ediyoruz. Bu sayımızda “Günümüz mûsikî medeniyetinin mimarı Alâeddin Yavaşca”dosyası ile sizleri selamlıyoruz. Bir süredir hastalıklarla mücadele eden üstada şifalar diliyoruz. İlk sayımızdan beridir bizi yalnız bırakmayan Hüsamettin Olgun Ağabeyimiz, sevgili Sinan Sipahi ve hocamızın kıymetli eşi Ayten Yavaşca Hanımefendi’ye katkıları için bin teşekkürler…

Dergiyi Yaşat ki Edebiyat Yaşasın!

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 20,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 80
Barkod : 3990000028288
Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA