Hz. Ali’den Hikmetler

Abdulaziz Hatip

Semerkand Yayınları

%25 indirim
18,00 TL 13,50 TL

Hz. Ali, ilim ve hikmet deryasıdır. Vecizelerinden bir tanesi bile bir makale, hatta kitap konusu olabilecek kadar derin, özlü ve kapsamlıdır. Taşıdığı yüksek yetenek ve üstün dehaya, hayatını adadığı Kur’ânî hikmet ve Peygamberî irfandan beslenişi de eklenince artık erişilmez bir zirve ve uçsuz bucaksız bir ufuk halini almıştır.

Okuduğum bazı kaynaklarda onun vecizeleri dikkatimi çekti. Tefekkür ve ibretle okudum. Çok istifade ettim. Onun 11.000 civarında vecizesini toplayan Gurerü’l-Hikem (Âmidî) isimli eserden, deryadan bir damla, güneşten bir şule kabilinden bir kısmını seçtim.

Bunları, başladıkları "Acibtü=Hayret ederim, şaşarım”, "Ahsenü=En güzel”, "A‘zamü=En büyük”, "Aslu=Aslı, temeli” vb. kelimelere göre gruplara ayırdım. Grupların içeriklerine göre başlıklandırdım. Bu inci tanelerini andıran güzel ve hikmetli sözlerin bana ilham ettikleri duygu ve düşünceleri de her vecizenin arkasında kaydettim. Söz konusu kısa açıklamalarımda, varsa kusur ve yanlışlıklar bana, güzellikler ise ilham kaynağım vecizelerin sahibine aittir.

Faydalı olacağından emin olduğum bu hikmet parıltılarının bir kitap kisvesine bürünerek umumun istifadesine sunulmasında emeği geçen Semerkand Yayınları çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Kitabı okurken, her vecizenin önünde üç rakam bulacaksınız. Bunlardan ilki, kaynağımız olan Gurerü’l-Hikem’in cildini, diğeri sayfasını, üçüncüsü ise vecizenin oradaki sıra numarasını göstermektedir.

Vecizelerin harekeli olarak Arapça orijinaline de yer verdik ki hem karşılaştırma imkânı olsun hem de isteyen ezberleyebilsin.

Sizi fazla meşgul etmeden buyurun, bu altın sözleri bir kez daha birlikte okuyup üzerinde ibretle düşünelim. Eminim ki sizler, çok daha iyi nüfuz edecek ve daha büyük dersler çıkaracaksınız.

İstifadenizin bol olması dileğiyle Allah’a emanet olun...

Prof. Dr. Abdulaziz Hatip

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2015
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 20,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 129
Barkod : 9786054214464
Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN