Hatıralardan Bir Demet

Hüsrev Hatemi

Kültür A.Ş.

%30 indirim
40,00 TL 28,00 TL
22 adet stoklarımızda

İstanbul, İstanbul'da yaşama ve İstanbullu olmaya dair önemli bilgiler sunan İstanbul'a Dair Serisi'nin bu kitabında sevilen bir hp profesörü, muazzam bir şair, güçlü bir hafızaya sahip olan iyi bir yazar ve kardeşiyle şakalaşmaktan vazgeçmeyen Hüsrev Hatemi'nin hatıralarına konuk olacağız. Hüsrev Bey'in anlatımıyla anne ve babası, çocukluğunun oyuncakları, oyuncaklardan önce kitap sevgisini, yazdığı ilk kitabını, okula başlamasını, kardeşiyle birlikte gittiği Sahaflar Çarşısı'nı, okuma salonlarını ve gitmek isteyip de imkânsızlıklardan dolayı gidemediği okulu dinleyeceğiz. Kardeşiyle şiir atışmaları, arkadaşlarıyla kurduğu, İstanbul'un spor kulüplerinden olan Kuvvet Spor Kulübü'nü ve bu kulübün bir sosyal hizmet projesine dönüşerek Kuvvet Hayır Cemiyeti'ne dönüşmesini, tramvay ücretini yetirebilmek için anca on, on beş kuruşluk kitap alabilmenin hüznünü ama aynı zamanda elde etmenin hazzını, tiltenin suyuna ekmek bandığı, sedir pirincinin kokusunu aldığı yılları bulacağız.

Hüsrev Hatemi 'nin mesleğe başlaması, İstanbul'da halk hekimliği ve hastalıklar, İstanbul semalarında çaylak kuşları, gelen ama artık uğramayan Feriköy'deki Hacı Leylek, bir de elbette bıçkın kedi Talih, kitapta yer alan hatıralardan bazıları... Bunların yanı sıra Hüsrev Bey'in okumaya ve yazmaya olan ilgisi, Cahit Zarifoğlu ile mektuplaşmaları, Cemal Süreya ile hasbihali, Burhan Felek'in Recep'in kahvesine daveti, Reşad Ekrem Koçu, A. Süheyl Ünver, İbnülemin Mahmud Kemal ve daha nice hatıraları da okuyacağız.

Hüsrev Hatemi'nin çocukluğunu, gençlik yıllarını, tanıdığı simaları ve daha nicelerini aktardığı bu kitap, İstanbul için önemli bir kültür hizmetidir.

Bu küçük kitap sizi Hüsrev Hatemi "nin İstanbul'undan onun şiir ve hatıra dünyasına, yani “Ağustos Melali”, “Tapu Sicil Muhafızının Anıları ile “Ömür Süvarisi" eserlerine ulaştırırsa vazifesini yapmış sayılacaktır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 160
Barkod : 9786059492409

Katkıda Bulunanlar

Editör
Fatih Dalgalı

Hazırlayan
Halil Solak

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN