Gözümden Dünya Aktı (1. Hamur)

Ayşe Serbülent Elveren

Yalçın Yayınları

%35 indirim
12,00 TL 7,80 TL

Ayşe Elveren'in şiirlerini ilk defa okuyorum, ama okudukça içimde katman katman düzlükler, derinlikler, yarı karanlık, yarı aydınlık yollar bir bilinmezliğe doğru açılıyor. Bu vizyon beni kendine çekiyor ve kendi içine alıyor. Bunun nedeni nedir diye sorduğumuzda yanıt, Ayşe Elveren'in şiirinin özgünlüğü içindeki anlam geliyor. Şiir, genelde bir koordinatlar sistemi olarak düşünülürse, Ayşe Elveren'in şiirini oluşturan üç temel koordinatın bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar; insan, yaşam ve varlıktır. Bu üç element, Elveren'in şiirinin real ve irreal boyutlarını, başka türlü söylersek, Elveren'in şiirinin felsefi izdüşümlerini oluştururlar. Bu nedenle, Ayşe Elveren'in şiirini okuyan, onda yalnız özgün bir duygu duymakla kalmaz, aynı zamanda bu duyguyu felsefi düşüncelerle paylaşır. Bunu şairin "Masal" adlı şiirinden alacağımız birkaç mısra ile örneklemek istiyoruz:

"Yaşam takılıp takılıp bir kurşun kanatlarına
Uçuverince sonsuzluğun ufkuna,
Cam kesiği günler kanadı ellerimden,
İnişsiz çıkışsız basamaklarda duruyorduk,
Ne gök ne yer çağırdı bizi,
Biz orada öylece yoktuk."

- Prof. Dr. İsmail Tunalı

Bir kozmosta sürüklendiğimiz hissini yaratmasının yanı sıra, köklerimizle bağlı olduğumuz gerçekleri de bize hatırlatıyor Ayşe Elveren. Nereden gelip, nereye gideceğimizi sürekli sorgulatarak insan ömrüyle sınırlı zamanın çelişkisini yaşatıyor, her şeye en yükseklerden baktırtıyor şiirleriyle. Bütün bunlar da hüzünlü bir yaşam tadı vermekle kalmayıp, aynı zamanda okur için yaşamı anlamlı hale getiriyor. 

- Sanatçı Mimar Nejat Yavaşoğulları

Ayşe Serbülent Elveren (Ataç) 1951 yılında İstanbul'da doğdu. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Maliye Bakanlarından Hasan Fehmi Ataç büyük dayısıdır. Bahriye Üçok'un kız kardeşi olan Elveren'in çocukluğu Ayazpaşa'da, sonraki yılları Nişantaşı'nda geçti. Orta ve lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme-Maliye bölümünü bitirdi. Halen Hür Sigorta A.Ş.'nde İç Denetim Müdürü olarak görev yapmakta olup, evli ve bir çocuk annesidir. Bu ilk şiir kitabının içeriği uzun yıllar boyunca yazdıklarının ürünüdür.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2006
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 77
Barkod : 9789754881059

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Deniz Merve Elveren

Facebook Twitter Instagram
GALATA