Eşeğin Gölgesi Davası - Abderalılar

Dahi ile Dar Kafalılar Üzerine Bir Felsefe Romanı

Christoph Martin Wieland

Bilge Kültür Sanat

%40 indirim
29,00 TL 17,40 TL
4 adet stoklarımızda

Tarihteki Abdera, Trakya'da Gümülcine dolaylarında, bugün çağdaş Yunanistan'ın Avdhira kentinin bulunduğu yerde, MÖ 6. yy'da Batı Anadolu'dan gelen Teos halkının kurduğu bir şehir devletidir. Abderalılar, Eski Çağ'ın yergi ve taşlama yazarlarına sık sık konu olmuş, günümüzde ülkemizdeki Karadenizli fıkraları ve hikaleyeri benzeri pek çok fıkra ve hikaye, o dönemlerde Abderalılar hakkında üretilmiş.

Eserin ana teması, bağnazlık, doğmacılık, tutuculuk, dar kafalılık, bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olmak gibi konularla ilgili taşlamalardır. Bir yanda Filozof Demokritos, Hekim Hippokrates, tiyatro yazarı Euripides gibi akılcı (ve tarihi) kahramanlar, öte yanda ise, boş inançların, ön yargıların, eleştirisiz döşüncelirn tutsağı dar ufuklu küçük taşra insanları yer alır. Çeşitli bölümlerde Abdera'nın felsefesi, devlet yönetimi, hukuk sistemi ve mahkemeleri, tiyatrosu ve sanat hayatı, akademisi ve bilim dünyası konularında bilgi edinen okuyucu, (Haldun Taner'in aynı adlı ünlü oyununa da esin kaynağı olan) "Eşeğin Gölgesi Davası" bölümünde, dünya mizah tarihinde eşi bulunmayan bir hukuk parodinin doyumsuz zevkini tadar.

Abderalılar'ı okuyup bitiren herkes, yazarın belirttiği gibi, aslında yok olmamış bir soy olan Abderalıların günümüzdeki torunlarını ve  çevresindeki Abderalıları "onları görür görmez veya duyar duymaz hemen fark etip anlayacaktır".

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mayıs 2017
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 12,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Almanca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 376
Barkod : 9786054921454

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Vural Ülkü

Kapak Tasarım
Kenan Özcan

Genel Yayın Yönetmeni
Ahmet Nuri Yüksel

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN