Eğitimin Geleceği

Üniversitelerin ve Eğitimin Değişen Paradigması

Kolektif

Sakıp Sabancı Üniversitesi Yayınları

%25 indirim
30,00 TL 22,50 TL

Eğitimin Geleceği: Üniversitelerin ve Eğitimin Degişen Paradigması, Sabancı Üniversitesi tarafından 2000 yılında yayımlanan ve Sabancı Üniversitesi'nin 1998'de İstanbul'da düzenlediği Fred Emery Anma Konferansı'nda sunulan bazı tebliğleri içeren Educational Futures: Shifting Paradigm of Universities and Education adlı kitaptaki 25 makaleden 20'sinin çevirisini kapsamaktadır. Çeviri kitapta, özellikle 21. yüzyıla uygun üniversite düzeyindeki eğitime yönelik yeni ve somut model ve/veya yaklaşımların arayışına adanmış makaleler yer alıyor.
Kitabın çevirisi için yeniden yazılan "Sunuş", üniversite kurumunun tarihsel gelişmesi ve günümüzde üniversitelere yöneltilen eleştirilerin anlamı üzerine odaklanıyor. Bu bölümde, günümüzde bile 19. yüzyıl paradigmasının hakim olduğu üniversitelerin, içinde bulunduğumuz küreselleşme ve teknoloji patlaması çağında nasıl bir reforma gereksinim duydukları sorgulanıyor.

Kitaba göre, gelecekte, tek ve nihai bir üniversite modeli ya da eğitim paradigması belirmemesine rağmen, paradigma değişiminin doğrultusu hakkında görüş birliği oluşma aşamasındadır. Almanya, Amerika, Avustralya, Fransa, Hollanda, İngilitere, İsrail, İsveç, Kanada, Meksika, Norveç, Rusya ve Türkiye gibi değişik ülkelerden konferansa katılan bilim adamlarının eğitime yaklaşımları geniş bir disiplinler arası yelpaze içindedir. Kitaptaki makaleler, üniversite veya kurum düzeyinde kamu, özel, devlet, toplum veya şirket deneyimlerinden yola çıkılarak, üniversiteler ve eğitim paradigmasındaki küresel değişmeyi aydınlatmaktadır.

Kitapta, eğitimdeki geleceğin hem seçeceğimiz gelecekler, hem de şimdiden katıldığımız gelecekler olduğu anlatılıyor. Yazarlar, değişen paradigmanın ne olduğunu anlamamızı kolaylaştırırken, karar verici ve geliştiricilerden seçme yapmamızı istemektedirler: İçinde bulunduğumuz, ancak değiştirmek için ciddi bir çaba göstermediğimiz geleceği ve yeni paradigma doğrultusunda eğitim sürecini yönlendirmek, şekillendirmek üzere bizden kararlı bazı seçimler istenmektedir.

Yazarlar tarafından belirlenmiş olan temel paradigma değişimi, sınırsız ve yaşamın içinde öğrenme toplulukları geliştirme yönündedir. Bunun için, mevcut paradigmanın getirdiği kısıtlamaların incelemesi ve üstesinden gelinmesi gerekir. Yeni paradigmada, eğitim ve eğitim kurumlarının yerine, öğrenme ve öğrenme topluluklarına öncelik verilir; disiplinlere dayalı olmak yerine, disiplinler arası bir eğitim anlayışı vardır. Öğrenim, okullar ve sınıflarla sınırlı tutulmamakta; iş yerinde, evde ve topluluk içinde ömür boyu yer alan bir süreç olarak görülmektedir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi :
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 19,00 x 25,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 408
Barkod : 9789758362226

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Zülfü Dicleli

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA