Buyruk

Muhammed Bakır, Cafer Sadık

Ahi Kitap Yayın Dağıtım

%25 indirim
35,00 TL 26,25 TL

Alevi-Bektaşi inanç, kültür ve ritüellerini en güzel ve sıhhatli bir biçimde yansıtan kaynakların en önemlisi Buyruklardır.
Muhammed Bakır, Cafer Sadık adıyla bilinen Buyruklar, Aleviliği en yalın bir biçimde Allah-Muhammed-Ali yolu olarak tanımlar. Bu tanım, ozanların deyiş ve nefeslerine de bu biçimde yansımıştır.

Buyruğa göre Peygamberler ve evliyaların sırrı Hz. Muhammed ve Hz. Ali’den toplanmıştır. Devamı on iki imamlar, On dört Masumu Paklar, On yedi Kemerbestler’dir. Bu yolun esası da dört kapı, kırk makam’dır.

Buyruk’ta Kutbü âlem Hünkâr Hacı Veli’dir. Öğretici Şeyh Safi, Hak mihmanı olarak nitelenen Şeyh Hatayi Cem’in rehberidir.

Son yıllarda Türkiye’de birçok buyruk yayınlanmıştır. Bizim Hızırnâme adıyla yayınladığımız Buyruk dışında yayınlanan Buyrukların tamamında yazma orjinal metinlere yer verilmemiştir. Bu da bazı okuyucularda tereddüt uyandırmaktadır.

Oluşacak tereddütlerin giderilmesi için yayınladığımız bu Buyruğun yazma metinlerini de kitabımıza aynen aktardık. Buyruğu yayınlamamızın amacı “Bir olmak, Diri olmak, İri olmak” tır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2017
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 14,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Arapça
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 280
Barkod : 9786056303234

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Baki Yaşa Altınok

Kapak Tasarım
Alitan Erdem

Hazırlayan
Hasan Erdem

Facebook Twitter Instagram
EMIRGAN