Bitmeyen Kavga Laiklik

Türkiye'de Din-Devlet - Diyanet

Hakan Mertcan

Karahan Kitabevi

%30 indirim
40,00 TL 28,00 TL

Elinizdeki Kitapta laikliğin Hristiyanlığa özgü bir şey olduğu saçma düşüncesi gibi "Türkiye'ye özgü", "nev-i şahsına münhasır laiklik" anlayışı da teşhir ediliyor.

Din-devlet ilişkisi tarih boyunca değişkenlik gösterdi, farklı biçimler aldı. Siyaset-din ilişkisi farkılılıklar  göisterse de din her zaman siyasal iktidarın (egemenliğin) hizmetinde bir ideolojik işlev görmeye devam etti.

Cumhuriyete geçişle birlikte din-devlet ilişkisi köklü bir değişikliğe uğramadı. İmparatorluk döneminde devlet aygıtınını merkezinde yer alan şeyhülislamlık kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı adını alarak yoluna devam etti. Tabii bu arada laiklikten de çok söz edildi.

Elinizdeki kitap, genel olarak laiklik ve Türkiye'eki laiklik anlayışının ve pratiğinin kapsamlı bir eleştirel tahlilini içeriyor. Hakan Mertcan, böyle bir eser ortaya koyarak, genel teorik planda Laiklik sorununun ve özellikle de Türkiye'deki laik anlayışının ve pratiğinin netleştirilmesi ve bilince çıkarılması bakımından önemli bir katkı yapıyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2013
Basım Yeri : Türkiye / Adana
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 247
Barkod : 9786054454815

Katkıda Bulunanlar

Editör
Seyfi Karahan

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA